Categories: Kuriozitete

A e dini se çfarë përfaqëson shenja e WC-së së femrave? Të gjithë mendojnë se është një fustan, por nuk është!

Simboli fsheh një mesazh shumë më të thellë

Njohuritë që u morën në mënyrë shumë të ngjashme gjatë një fushate do t’jua ndryshojnë këndvështrimin.

Duke dashur të barazojë burrat dhe gratë në punët që më së shpeshti konsiderohen të “meshkujve”, Kompania “Axosoft” nga Arizona bëri një fushatë që zbuloi se në të vërtetë nuk ishte kurrë një fustan në shenjën e WC-së së femrave, transmeton Telegrafi.Nëse nuk është fustan, çfarë mendoni se përfaqëson një trekëndësh në shenjën e një femre?

Tania Katan nga kjo kompani thotë se gjatë hulumtimit kanë mësuar se trekëndëshi nuk duhet të përfaqësonte kurrë një fustan, por një mantel dhe se mesazhi që dërgojnë këto simbole të thjeshta është në fakt shumë më i fortë.Thuhet se ikona me mantel thotë se femrat mund të jenë superheroina.

“Në shkencë, teknologji, art, matematikë, politikë, në rrugë dhe në shtëpitë tona, gratë shpesh janë të padukshme, të injoruara ose thjesht të harruara. Vajzat dhe gratë që janë të interesuara për shkencën, teknologjinë, mekanikën dhe matematikën janë një pakicë”, vëren Axosoft.

Fushata “It was never a dress” (Nuk ishte kurrë një fustan) – synon të inkurajojë bisedat për pranimin e grave në të gjitha llojet e punëve, pavarësisht nëse ato konsiderohen tradicionalisht “të meshkujve” apo jo.

/Telegrafi/

Javorja

Recent Posts

Semi h akmerret ndaj Donaldit, zbulohet veprimi i papritur i shoqes së Bora Z emanit

Semi h akmerret ndaj Donaldit, zbulohet veprimi i papritur i shoqes së Bora Z emanit

Këngëtarja Semi Jaupaj duket se është hakmarrë ndaj Donald Veshajt, për shkak të shoqes së…

9 hours ago
Lajm i mirë/ Dyfishohet ndihma e konomike për 15 mijë familje, ja cilat kategori përfitojnë

Lajm i mirë/ Dyfishohet ndihma e konomike për 15 mijë familje, ja cilat kategori përfitojnë

1500 mijë fa milje të cilët kanë 3 fë mijë nën 18 vj eç, do…

10 hours ago
Doni të bëheni të pasur? Ja disa k ëshilla që do ju hapi sytë

Doni të bëheni të pasur? Ja disa k ëshilla që do ju hapi sytë

Të gjithë duan të kenë disa lek më shumë në portofokin e tyre. Steve Siebold,…

10 hours ago
E gjithë Shqipëria po flet për motrën e tij/ Vëllait të Be atrix Ra mosajt i ndodh e papritura e madhe, i ka dalë..

E gjithë Shqipëria po flet për motrën e tij/ Vëllait të Be atrix Ra mosajt i ndodh e papritura e madhe, i ka dalë..

Para pak kohësh u bë e ditur se Alban Ramosaj do të jetë pjesë e…

10 hours ago
Blini online? Qeveria merr vendimin e MADH për të gjithë shqiptarët

Blini online? Qeveria merr vendimin e MADH për të gjithë shqiptarët

Ministrja e Financave, Delina Ibrahimaj bëri të ditur sot se është miratuar një vendim për…

10 hours ago
Vendim d rastik! Greqia ndalon h yrjen e shtetasve nga keto vende, ja çfarë ndodh me shqiptarët

Vendim d rastik! Greqia ndalon h yrjen e shtetasve nga keto vende, ja çfarë ndodh me shqiptarët

Greqia ka vendosur që të marrë masa shtesë pas përhapjes së v. ariantit O. micron…

10 hours ago