Home Uncategorized Aspirin dhe limon të gjithë keni në shtëpi : Largoni rrudhat nga...

Aspirin dhe limon të gjithë keni në shtëpi : Largoni rrudhat nga fytyra më këtë recetë të thjeshtë

169

Në këtë artikull, ne do t’ ju paraqesim 3 maska që do t’ju ndihmojnë të lu ftoni rrudhat dhe njollat në fytyrën tuaj në një kohë shumë të shkurtër!

Maskë me aspirin dhe limon

Të gjithë e dimë se aspirina përbëhet kryesisht nga acidi salicilik. Komponenti i lartpërmendur ka aftësinë të depërtojë në poret e lëkurës dhe të ele. minojë qelizat e vde. kura.

Nga ana tjetër, ajo është gjithashtu e pasur me agjentë anti-inflamatorë që zvogëlojnë zbehjen dhe skuqjen e shkaktuar nga puçrrat e fytyrës. Lëngu i limonit është i pasur me vitaminë C dhe acide. Kur ajo është e kombinuar me aspirinën, ju do të merrni rezultate të habitshme.

Përdorimi:

E marrim përbërjen dhe e vendosim në fytyrë dhe e lejojmë të veprojë për 10 minuta. Në fund, e shpëlajmë fytyrën me shumë ujë të pastër.

Maskë me aspirinë, kos dhe mjaltë

Kosi është konsideruar të jetë një burim i mirë i potasiumit, proteinave dhe kalciumit. Kjo është arsyeja pse është një zgjedhje shumë e mirë për trajtimin e problemeve të lëkurës. Gjithashtu përmban shumë pak kalori dhe ka minerale të shumta dhe vitamina të domosdoshme për shëndetin.

Përbërësit:

Aspirina (5 tableta).

Kos (1 lugë gjelle).

Mjaltë (½ një lugë gjelle).

Metoda e përgatitjes:

Së pari, duhet të shty pim aspirinat. Tani,i përziejmë të gjithë përbërësit në një tas për të formuar një pastë të butë.

Më vonë, do të vendosim një leckë të lagur me ujë të vakët në fytyrë për të hapur poret. Pastaj, e thajmë fytyrën dhe vendosim maskën, dhe e lënë atë të veprojë për 30 minuta. Së fundi, e shpëlajmë fytyrën me ujë të vakët.

Maskë eksfoluese

Përbërësit:

Aspirina (3 tableta).

Uji i vakët (3 lugë).

Metoda e përgatitjes:

Së pari, duhet të hollojmë aspirinat në një enë me 3 lugë ujë të ngrohtë. Pastaj, do të përziejmë përbërësit për të formuar një paste të butë.

Përdorimi:

Aplikoni pastën e lartpërmendur në fytyrë dhe e lini atë të veprojë për 10 minuta. Hiqni maskën me shumë ujë të pastër.

Secila nga këto maska do t’ju japë rezultate të mrekullueshme për lëkurën tuaj, prandaj mos hezitoni ta filloni përdorimin e tyre që sot

Previous articleProblem që shqetëson të gjitha gratë : Ja se si të largoni njollat e yndyrës nga divanet apo nga
Next articleFëmija juaj ecën në majë të gishtave ? Mësojeni një herë e mirë se cfarë do të thotë kjo dhe pse ndodh