Home Kuriozitete BEFASUESE! Nuk E Keni Idenë Ç’po Humbisni… Ja Pse Nuk Duhet Ta...

BEFASUESE! Nuk E Keni Idenë Ç’po Humbisni… Ja Pse Nuk Duhet Ta Hidhni Lëvozhgën E Vezës!

104

Lëvozhga e vezës është studiuar për më shumë se një dekadë. Shumica prej nesh, gjëja më e zakonshme kur gatuhet me vezë është që të hidhni menjëherë lëvozhgën.Megjithatë, ajo që shumë nuk e dinë është se ne mund ta ripërdorim atë në një mënyrë që ndihmon shëndetin tonë.Lëvozhga e vezës siguron kalcium, duke përmbajtur rreth 90% kalcium të pastër, është minerali më i bollshëm në trup dhe së bashku me fosforin janë përbërësit kryesorë të skeletit.

Ajo është një mjet i madh natyral kun’dër os’teopor’ozës, një gjendje që karakterizohet nga dobësimi i kockave dhe rritja e rr’ezikut të th’yerjes.Një studim, i botuar në NCBI , raportoi se përveç forcimit të kockave dhe dhëmbëve të forta, kalciumi është një pjesë e rëndësishme në lirimin e neu’rotransmetuesve, kimikate që shërbejnë si lajmëtarë midis qelizave brenda sistemit nervor.Si?Merrini dhe hidhini në një tas-Grimcojini-Futuni në furrë-Pluhurin e përfituar përdoreni në gjella

Previous articleJa Se Çfarë Ndodh Me “Zem’rën” Tënde Kur Ha Spec Dje’gës
Next articleE Zuri Gjumi Poshtë Një Peme, Por U Zgjua Me “Dikë” Pranë