Home Uncategorized Blen nje shtepi te re dhe zbulon dicka te pabesueshme ne bahcen...

Blen nje shtepi te re dhe zbulon dicka te pabesueshme ne bahcen e saj

50

Nje nene nuk po u besonte syve kur zbuloi nje te fshehte te Luftes se dyte boterore ne bahcen e shtepise se saj te re.
Lisa u transferua ne shtepine e sa te sapo blere disa jave me pare dhe u be kurioze per nje hapesire te vogel qe vuri re ne ambjentet e sa. Hapesira ishte e pambuluar dhe mund te nxente nje person brenda.

Pai u konsultua me banores aty perreth Liza vendosi ta hapte ate shteg sekret per te pare cfare kishte me tej. Ajo gjeti nje hapesire teper te madhe te mbushur me rrenoja per te cilat disa eksperte i thane se mund te kishte akoma nen dhe vazhdimesi.

Bahcja e kesaj zonje ndoshet ne nje zone ku dikur kishte pas qene vendosur kompania Britanike e filmave akustike, e cila ishte larguar me pas ne 1941 nga Londra vetem per t`iu shmangur Luftes. Vete historianet dyshojne se kjo hapesire strehe nentokesore mund te kete qene e punetoreve ndaj eshte me e madhe se sa thjesht nje strehez e dertuar per nje familje.

Behet me dije se teori te tjera sugjerojne se bunkeri masiv mund te jete perdorur nga Home guard njesia ushtarake britanike dhe mund te kete qene mbushur me vullnetare te cilet mendohej te sherbenin si muri i fundit i mbrojtjes se UK.

Previous articleMuaji i ndryshimeve të mëdha, ja se çfarë ka rezervuar nëntori për të gjitha shenjat e horoskopit
Next article(Video) Shqiptarja qan me dënesë dhe tregon dramën e jetës: Burri im e bënte me ato femrat e rrugëve më linte pa bukë mua për ato, kushëriri i tij m’i tregoi pamjet me pullë të kuqe kur e bënte me ato….