Home Lajme Burri i saj dha shpirt në minierë, e veja shqiptare ta këput...

Burri i saj dha shpirt në minierë, e veja shqiptare ta këput shpirtin: Po e kërkojnë fëmijët babanë, unë s’kam bukë t’u japë më thonë o ma duam të hamë

86

Flori është djali i Rexhep Rushitit, që ndërroi jetë brenda në minierë. Djali donte t’i “dërgonte një mesazh” të atit duke thënë se e ka marrë malli shumë për atë.

Kromi ju merr jetën 3 pjestarëve të familjes Rushiti, bashkëshortja e minatorit: Kemi frikë të dalim jashtë nga borxhet – Dosja AL

Djali tha se:

“Unë do doja t’i thoja që e dua shumë dhe që do të mësoj shumë në shkollë”. Ndërkohë, gruaja e vik timës Irena, mes lotëve është shprehur se:

“Sot do vinte te kalamajtë, nuk ka qenë e shkruar, çfarë të bëjmë. Ai shkoi për të punuar, për fëmijët. Në këtë zonë këtë rast ne nuk e prisnim. M’i ka lënë mua kalamajtë. Fati im kështu ishte”

“Kishte shkuar për të punuar, por se çfarë do të ndodhte unë nuk e dija, mi la muaj fëmijët, unë nuk di çfarë të bëj tani. Pa punë, pa gjë, dritat pa paguar, uji duhet paguar, shtëpinë siç e patë vetë copë-copë. Ku të përplasem, këto thonë o ma çfarë ka për të ngrënë”.

Miniera “makthi” i familjes Rushiti, 3 te vdekur. News24 ne banesen e minatorit - YouTube

Previous articleHani Një Vezë Të Zier Dhe Pak Uthull Çdo Mëngjes, Ky Kombinim Do Ta Mundë Ar.mi.kun Më Të Madh Të Trupit Tuaj!
Next article“Nëse përkeqësohet situata…”, mjeku Pëllumb Pipero zbulon arsyen përse pacientët me Covid-19 presin në autoambulancë