Categories
Kuriozitete

Dhendri me nusen shkojne te bejn foto ne D ivjak por cu ditet nga fatura qe i sjellin

Sikur të mos mjaftojnë çmimet e çadrave apo shezlongeve në stratosferë në bregdet, shqiptarët shpesh përballen me pagesa, në më të mirën e rasteve aspak të justifikuara dhe në më të keqen e rasteve grabitëse, për të vizituar vende të veçanta që natyra jonë na i rezervon. Flasim këtu për kepin e një plazhi, parqet si Syri i Kaltër dhe mesa duket edhe urat.

Një denoncim ka ardhur në redaksinë tonë sot, ku një qytetar bën me dije se për të xhiruar një videoklip në Divjakë, më saktë në një prej urave që ai e cilëson “me dërrasa të kalbura”, i janë kërkuar 3000 lekë të reja, 30 mijë të vjetra. Natyrisht kupton tatimor nuk ka pasur për shërbimin, por një biletë që ai e ka bashkangjitur bashkë me denoncimin.

Shpresojmë që në të ardhmen mos na kërkojnë edhe lekë për ajrin që thithim në bregdet.

Qytetari denoncon:

Kemi ber dje nje video klip ne divjak vetm per te hipur te nje ure me derrasa te kalbura kemi pagur 30 milek edhe na dha kete fatur i kerkova kupon tatimor nuk ka na thane. flm nqoftse e postoni

Categories
Kuriozitete

Te pakten keto 3 menyra duhet ti dini per te mbajtur larg mushkonjat kete vere

Në verë të gjithë kalojmë më shumë kohë jashtë, sidomos mbrëmjeve. Kjo na bën të ekspozuar ndaj pickimive të mushkonjave të cilat na shkaktojnë kruarje, bezdi, puçrra.

Çfarë mund të bëjmë për t’i mbajtur sa më larg trupit tonë këto ‘zanzare të këqija’?

Përdorni vaj menteje

Vaji i mentes është po aq efikas sa spray-t në luftën kundër mushkonjave. Nëse vaji që ju keni është esencial, hollojeni në pak vaj ulliri për të evituar skuqjet e lëkurës. Gjithashtu mund ta kombinoni edhe me aroma të tjera, si limoni.

Mbani një ventilator afër

Nëse po hani darkë jashtë dhe mushkonjat nuk ju lënë rehat, mbani një ventilator afër. Mushkonjat janë fluturuese të këqija, kështu që helika e ventilatorit i dëbon ato, transmeton living.al.

Limon dhe eukalipt

Nëse po kërkoni një zgjidhje natyrale për t’u mbrojtur nga mushkonjat, studimet kanë zbuluar se përdorimi i eukaliptit ofron mbrojtje deri në 12 orë.

Dhe kur kombinohet me limonin ai kthehet në një produkt që i zhduk mushkonjat. Vetëm sigurohuni që të mos e përdorni tek bebat e vegjël.

Categories
Kuriozitete

Ora se kur konsumoni vaktin e darkes eshte i lidhur drejtperdrejt me rrudhat ne fytyre, ja se cfare thone ekspertet dhe si duhet te veproni ne vazhdim

Të gjithëve ndonjëherë na pëlqen të hamë diçka natën vonë, qofshin patate të skuqura apo çokollatë.

Megjithëse e dimë që ky nuk është opsioni më i shëndetshëm, ndonjëherë nuk mund t’i rezistojmë kësaj dëshire, veçanërisht nëse shikojmë një film me një vakt të natës vonë. Por përveç faktit që ngrënia natën vonë ndikon shtimin në peshë, ajo është e dëmshme edhe për lëkurën.

Jason Emer, një dermatolog nga New York, thotë se shijimi i vakteve natën vonë ose një vakti më të madh jo vetëm që kontribuon në fryrjen e barkut dhe shtim në peshë, por mund të ndikojë në plakjen dhe dëmtimin e lëkurës, madje duke çuar edhe në kan ce rin e lëkurës.

Vaktet e rënda para gjumit mund të dobësojnë enzimën që mbron lëkurën nga rrezatimi UV i diellit, ka treguar një hulumtim i kryer nga Universiteti i Teksasit Qendra Mjekësore Jugperëndimore.

Shkencëtarët zbuluan se zakonet e papërshtatshme të ngrënies prishin orën biologjike të lëkurës, duke çuar në një dobësim të një enzime të lëkurës që bllo. kon rrezatimin e dëmshëm ultraviolet.

Ndërsa është e rëndësishme të mbani në mend se këto teste janë bërë te minjtë, jo te njerëzit, ky prapëseprapë bën një argument shumë bindës kundër ngrënies natën vonë, shkruan KP.

“Me faktorin UV, është vërtetuar se ngrënia para gjumit (sidomos ëmbëlsirat) mund të rrisë nivelet e sheqerit në gj ak dhe të krijojë inflamacion, i cili përke qëson gjendje të tilla si pu çrrat dhe ek zemat”, thotë Emer. Megjithatë, duhet të dimë se kur lejohemi të hamë në mbrëmje më së voni.

“Varet nga ajo që hani. Sa më i rëndë të jetë vakti, aq më gjatë duhet të prisni para se të shkoni në shtrat. Unë rekomandoj të paktën dy orë, për aq kohë sa i duhet trupit tuaj për të tretur pjesën më të madhe të ushqimit. Ju kurrë nuk duhet të shkoni në shtrat i fryrë dhe i ngopur”, thotë dermatologu Stewart Kaplan.

Megjithëse dermatologët thonë se është përgjithësisht më së miri të përmbaheni nga ushqimet e lehta, Emer paralajmëron se disa ushqime mund të përke qësojnë efektet anësore të lëkurës, duke përfshirë skuqjen dhe puçrrat.

Fajtorët më të këqij për këtë janë produktet e qumështit, çokollata, ushqimet e skuqura dhe gjithçka me një indeks të lartë glicemik, i cili është treguar se rrit prodhimin e vajit brenda natës dhe kontribuon në shfaqjen e pu çrrave.

“Të hash ushqime të kripura natën vonë mund të bëjë që trupi ynë të mbajë ujë ndërsa përpiqet të shtypë kripën e shtuar dhe tonin e ekuilibrit në sistemin tonë”, thotë Renée Rouleau, një estetist i njohur në New York.

Nëse vërtet keni nevojë të hani në mbrëmje, dermatologët thonë se qëndroni tek ushqimet organike dhe të papërpunuara, të tilla si frutat e pasura me antioksidues.

Pavarësisht se kur ose çfarë hani, sigurohuni që të bëni një rutinë të mirë të kujdesit për lëkurën mëngjesin tjetër, trajtoni fytyrën tuaj dhe vendosni një dozë të rëndë të kremit diellor.

Categories
Kuriozitete

Bini rehat nga mizat tani ne stinen e veres: Perdorni 1 nga keto 4 metodat per ta patur

Jemi mësuar tashmë që mizat të vijnë me fillimet e motit të ngrohtë. Këta insekte të ashpër dhe jo shumë të bukur shpesh janë të bezdisshëm, ndaj ne përdorim mënyra të ndryshme për t’i hequr qafe.

Mizat nuk e pëlqejnë borzilokun apo nenexhikun dhe këto bimë do t’i refuzojnë, kështu që ju mund t’i mbillni dhe t’i vendosni në pragjet e dritareve dhe afër dyerve.

Ekspertët kanë zbuluar se si mund të shpëtoni nga këto insekte të bezdisshme, shkruan albeu.com.

Bëni vetë llak natyral

Aromat e vajrave esencialë si, limoni dhe livando i largojnë mizat, kështu që ju mund të bëni vetë spërkatjen tuaj natyrale kundër mizave duke shtuar disa pika të ndonjë prej këtyre vajrave në ujë në një shishe spërkatëse.

Thjesht spërkatni spërkatjen në kuzhinë gjatë ditës dhe mizat duhet të qëndrojnë jashtë.

Ruani pijet e gazuara në frigorifer

Mizat e frutave tërhiqen gjithashtu nga dioksidi i karbonit në pijet e gazuara, kështu që nëse i lini lëngjet jashtë, ato do të fillojnë të grumbullohen në atë zonë, veçanërisht nëse ka pasur derdhje.

Sigurohuni që të fshini njollat ​​dhe shishet e pastra për të parandaluar mizat dhe pijet me gaz është mirë ta mbani gjithmonë në frigorifer në mënyrë që mizat e frutave të jenë larg tyre.

Mbajeni koshin e plehrave me sodë buke

Ushqimi që hedhim në koshin e plehrave fluturon më shpejt për shkak të nxehtësisë, kështu që tërheq edhe më shumë mizat. Kjo është arsyeja pse është e rëndësishme të pastroni dhe zbrazni kovën më shpesh se zakonisht gjatë muajve të verës.

Ju gjithashtu mund të spërkatni pak sodë buke në fund të koshit përpara se të vendosni një qese të re mbeturinash, e cila duhet të thithë të gjitha aromat dhe lëngjet që rrjedhin nga qesja.

Mos lini enët e pista pranë lavamanit

Për shkak të orarit të ngjeshur, larja e enëve të pista shpesh vonohet dhe qëndrimi i tij pranë lavamanit me siguri do të tërheqë mizat.

Prandaj ju rekomandojmë që t’i lani enët sa më shpejt që të jetë e mundur në mënyrë që të parandaloni grumbullimin e mizave mbi to dhe transmetimin e baktereve. /albeu.com/

Categories
Kuriozitete

Flasin shkencetaret: këta 4 lloje njerëzish pi ckohen me shume nga M ushkonjat

Për mushkonjat nuk jemi të gjithë njësoj. Kur janë dy ose më shumë persona, është gjithmonë dikush që tërheq të gjitha mushkonjat dhe i mban të tjerët larg pickimeve.

Për ta konfirmuar këtë dhe për të shpjeguar se kush thumbohet më shumë dhe pse, janë shkencëtarët ata që kanë zbuluar se cilët janë faktorët që na bëjnë më tërheqës dhe kanë gjetur katër.

1. Shtatzënia

Gratë shtatzëna lëshojnë më shumë dioksid karboni, i cili tërheq mushkonjat.

2. Ushtrimet fizike

Pas një vrapimi, ose një ore gjimnastike, ju thumboheni shumë më tepër, sepse mushkonjat tërhiqen nga acidi laktik, i prodhuar gjatë stërvitjes dhe lëshohet edhe pas dushit.

3. Kush pi al kool

Ata që pinë al kool bëhen më tërheqës për to, sepse alk ooli ua ngre temperaturën e trupit dhe ata preferojnë trupat më të ngrohtë.

4. Kush ka grup gj aku 0

Sipas një studimi, njerëzit me 0 gj ak janë 83% më shumë se të tjerët. Nga ana tjetër, më pak i sulmu ar është ai që ka grup in A

Categories
Kuriozitete

Tani shku men e rr ojes do e perdorin edhe zonjat e shtepise per te pastruar keto 3 produkte

Ne e përdorim shkumën e rrojës për një lëkurë më të butë e të lëmuar. Ajo përbëhet nga një përzierje përbërësish që hidratojnë dhe zbusin lëkurën e ndjeshme si lanolina dhe acidi stearik. është e butë për lëkurën, por gjithashtu edhe për disa përdorime të tjera. Gjithashtu, është shumë qejf të luash me të.

Pas një dushi të gjatë, pasqyrat tuaja në banjë janë mbushur me avull, mund t’i pastroni ato me pak shkumë rroje dhe funksionon për mrekulli.

Nëse përzieni shkumën e rrojës me ngjyrues ushqimorë, mund të krijoni bojëra për fëmijët tuaj. Ata mund të zhysin duart në to e të pikturojnë dhe ju nuk keni pse shqetësoheni fare për kimikate.

Dikush e ka bërë pis rrugicën. Mbulojeni njollën me shkumë rroje dhe lëreni për 10-15 minuta. Më pas përthitheni me leckë të lagur.

Vathët që ju ka dhuruar gjyshja duken si të vjetër? Shkuma e rrojës u kthen atyre shkëlqimin. Fërkojini bizhutë me shkumë rroje, pastaj shpëlajini me ujë.

Nëse ju bie kafeja tek këpucët kamosh, shkuma e rrojës është zgjidhje shumë e mirë në rast se nuk keni pastrues kamoshi. Ky truk ju ndihmon për të hequr edhe njollat e vjetra nga kamoshi.

Categories
Kuriozitete

Si domos pasi dilni nga deti, perse na behen keshtu duart dhe a duhet te shq etesohemi

Lëkura në majat e gishtave të duarve dhe këmbëve tona tkurret sa herë zhytemi për disa minuta në ujë. Por, pse ndodh diçka e tillë dhe çfarë tregon për trupin tonë?

Ky ndryshim i mrekullueshëm është sa i zakonshëm, po aq edhe i habitshëm. Vetëm lëkura e gishtërinjve tanë rrudhet kur zhytemi në ujë, ndërsa pjesët e tjera të trupit si parakrahët, busti, këmbët dhe fytyra nuk rrudhen gjatë qëndrimit në ujë.

Duhen rreth 3.5 minuta në ujë të ngrohtë, në 40C që është temperatura optimale, që majat e gishtave tuaj të fillojnë të rrudhen, ndërsa në temperatura më të ftohta prej rreth 20C mund të duhen deri në 10 minuta.

Megjithatë, shumica e studimeve kanë zbuluar se duhen rreth 30 minuta kohë në ujë për të arritur rrudhjen maksimale.

Përgjithësisht mendohej se rrudhja e gishtave ishte një përgjigje pasive e shtresave të sipërme të lëkurës që fryheshin ndërsa uji vërshonte në qeliza nëpërmjet një procesi të njohur si osmozë, ku molekulat e ujit lëvizin nëpër një membranë për të barazuar përqendrimin e tretësirave në të dyja anët.

Por që në vitin 1935, shkencëtarët kanë dyshuar se ka më shumë se ka më shumë se vetëm ky proces.

Mjekët zbuluan te pacientët që kishin prerë nervin mesatar, një nga nervat kryesorë që shkon nga krahu deri te dora, se gishtat e tyre nuk rrudheshin. Nervi mesatar ndihmon për të kontrolluar të ashtuquajturat aktivitete simpatike si dje rsitja dhe ngushtimi i enëve të gja kut.

Zbulimi i tyre sugjeroi që rrudhat e majave të gishtave të shkaktuara nga uji kontrolloheshin në fakt nga sistemi nervor.

Një faktor i dytë për rrudhjen e tyre mund të jetë rënia e presioni të gja kut. Mjekët e panë këtë tek vullnetarët që jepnin gjak e kishin futur duart në ujë më parë.

Categories
Kuriozitete

Wh atsApp-i juaj nuk do e njihni më, 9 modifikime të mëdha që do të vijnë së shpejti

Whatsapp po punon për një sërë përditësimesh dhe disa janë zbuluar. Burimet kanë zbuluar disa ndryshme të mëdha në aplikacion, duke përfshirë një përmirësim të madh për adhuruesit e emoji-eve. Kur whatsApp teston veçori të reja, ai përdor një version të veçantë beta të aplikacionit.

Ekspertët e teknologjisë në WABetaInfo e shfrytëzojnë këtë aplikacion për informacion, duke na dhënë një vështrim të vogël në përditësimet e ardhshme. Aktualisht janë nëntë ndryshime në zhvillim.

Përdoruesit do të filtrojnë bisedat e palexuara ( funksioni aktivizohet me butonin në këndin e sipërm djathtas të dritares)

Reagimi ndaj mesazheve duke përdorur çdo emoji

Profilet e biznesit mund të kenë foto kopertine

Mund të dërgoni mesazhe dhe të bëni “mute” përdorues të caktuar gjatë një telefonate në grup

Kalimi i bisedave nga telefonat Android në iPhone (i disponueshëm në versionin beta)

Sistem miratimi për anëtarësimin në grup ( administratorët do të kontrollojnë se kush i bashkohet një bisede në grup)

Veçoria ‘Album automatik’ do t’i lejojë përdoruesit të grupojnë video dhe foto në një bisedë

Aftësia për të bërë pauzë dhe rifilluar voicet (e disponueshme në versionin beta)

Reagimi ndaj mesazheve nga Windows (e disponueshme në beta)

Categories
Kuriozitete

Do u shtohet j eta! Për sa orë gjumë keni nevojë sipas m oshës që jeni

Ndonjëherë nuk kemi kohë të mjaftueshme për të pushuar, për të gatuar ushqimin e duhur ose për të fjetur mjaftueshëm dhe të gjithë ne e dimë se gjumi është jashtëzakonisht i rëndësishëm për të gjithë ne.

Është e vërtetë se askush nuk mund të jetë produktiv pa një gjumë të mirë gjatë natës. Kur flemë ne rimbushim bateritë tona.

Fjetja është gjë e rëndësishme për shëndetin tonë në përgjithësi. Është e rëndësishme për trupin tuaj, mendjen dhe çdo funksion vital të trupit.

Shumë njerëz kanë pyetur vazhdimisht se cila është kohëzgjatja e gjumit sipas moshës që ka njeriu, ndërsa më poshtë i keni të gjitha rekomandimet:

I porsalinduri (0 deri në 3 muaj): 14 deri në 17 orë.

Bebet (4 deri në 11 muaj): 12 deri në 15 orë

Fëmijët (1 deri 2 vjeç): 11 deri në 14 orë

Parashkollorët (3 deri në 5 vjeç): 10 deri në 13 orë

Mosha e shkollës (6 deri 13 vjeç): 9 deri në 11 orë

Adoleshentët (14 deri në 17 vjeç): 8 deri në 10 orë

Të rinjtë (18 deri në 25 vjeç): 7 deri në 9 orë

Të rriturit (26 deri 64 vjeç): 7 deri në 9 orë

Të moshuarit (mbi 65 vjeç): 7 deri në 8 orë.

VËREJTJE: Këto nuk janë orët e sakta për secilin njeri, sepse secili ka mënyrën e vet të përcaktuar të gjumit që i nevojitet trupit të tij, por, është evidente se nëse flini më pak sesa orët e rekomanduara më lartë, gjasat për të patur probleme shëndetësore rriten.

Dhe, këtu për ju kemi përgatitur një ndihmë shtesë – këshilla që mund të ju ndihmojnë për ta përmirësuar gjumin. Është ideale që para se të shkoni në shtrat të lexoni një libër të mirë, por mund t’i bëni edhe gjërat e listuara më poshtë:

Ushtroni çdo ditë

Mos shikoni TV 1 orë para se të shkoni në gjumë

Shmangni alk oolin

Mos pini kafe para gjumit

Zhvilloni një rutinë të shëndetshme të gjumit

Qëndroni brenda orarit tuaj të gjumit

Zgjidhni dyshekun dhe jastëkun që ju përshtatet.

/Abcnews.al/

Categories
Kuriozitete

Do ju hapet 1 rruge e re ne jeten tuaj/ Astrologia M eri paralajmeron keto 2 shenja horoskopi

Dashi

Sot do ju hapen rruge te reja qe premtojne shume !Po nje ceshtje ekonomike do jete shume e bllokuar dhe do ju kapi trishtimi !

Demi

Personalisht sot do perjetoni nje ngjarje te veshtire erotike dhe do ndjeheni te merzitur dhe melankoloik !

Binjaket

Nese ne jeten sociale di merrni shume premtime ,ne veten tuaj do kaloni nje pasiguri ekonomike e emocionale !

Gaforrja

Nje ceshtje e rendesishme do ju bej te ndjeheni te pafuqishem per ta zgjidhur Por ne planet e punes do keni nje ndryshim te mire !

Luani

Nje ceshtje ekonomike do ju bej te ndjeheni te dobet dhe te pafuqishem per te mbizoteruar ne nje situate te veshtire !

Virgjeresha

Nje ceshtje ekonomike dhe personale qe ju ka lodhur do behet shkak te terhiqeni nga nje projekt apo te pezulloni nje lidhje personale per momentin !

Peshorja

Sot nuk mund te mallengjeheni me shume se duhet per ceshtje personale pasi mund te japerceni mase dhe te prishen ekuilibrat mendore !-Kujdes me ekonomine !

Akrepi

Sot perfundon faza e njohjeve qe premtonin shume por ktheheshin ne keshtjelle rere Gjithsesi mund te ndjeni nje trushtim !

Shigjetari

Sot do kaloni nje moment emocional qe e keni provokuar pa arsye dhe e keni renduar perditshmerine tuaj duke mos ndjere liri dhe gezim !

Bricjapi

Do ju duhet te hiqni dore nga nje plan ambicioz qe lidhet me ekonomine Por edhe dikush qe e doni do largohet nga ju !

Ujori

Nje ceshtje ekonomike familjare qe ju ka lodhur sot do ndikoj fuqishem per te ikur nje here e pergjithmone nga ju !

Peshqit

Mund te keni nje keqkuptim ne komunikim apo ne mesazhe !Kujdes pasi kjo mund te coj ne nje ndarje ne nje lidhje !