Home Uncategorized Cdo dite nga nje kastravec turshi, ajo se cfare i ben trurit...

Cdo dite nga nje kastravec turshi, ajo se cfare i ben trurit tone eshte fantastike

89

Të gjithë ata që i dashurojnë turshitë nuk e kanë pro. blem të zhyten në një kavanoz të tillë me kastraveca të kripur e plot shije. Megjithatë duhet thënë se nuk janë vetëm turshitë që i bëjnë trupit tonë mirë, por janë të gjitha ushqimet e fermentuara.

Ju me siguri po pyesni veten sesi kastravecat turshi mund ta bëjnë jetën tuaj më të mirë dhe shpjegimi për këtë fakt mund të gjendet në një numër studimesh relativisht të reja që kanë dalë vitet e fundit.

Në një studim të kryer u gjetën prova të forta që bakteret që jetojnë në sistemet tona të tretjes janë të lidhura drejtpërdrejtë me kiminë dhe sjelljen tonë të trurit. Kjo do të thotë që triliona bak. tere mund të kenë një efekt të dukshëm në shëndetin dhe mirëqenien tonë mendore.

Për më tepër, studiuesit zbuluan se të rinjtë që hëngrën një dietë të pasur me ushqime të fermentuara, të tilla si kastraveca, lakër turshi, etj përjetonin nivele më të ulëta të ank. thit se ata që nuk hanin ushqime të fermentuara.

Gjetjet e këtyre dy studimeve mund të lidhen pasi ushqimet e fermentuara janë një burim kryesor i probiotikëve, të cilat ndihmojnë në stimulimin e rritjes së bak. tereve të shëndetshme dhe të dobishme në zorrët tona.

Kjo do të thotë se turshitë dhe lloje të tjera të ushqimeve të fermentuara mund të bëjnë mrekulli në balancimin e bak. tereve që gjenden në sistemin tonë të tretjes.

Nga ana tjetër, kjo mund të ketë një ndikim të thellë në disponimin tonë të përgjithshëm dhe gjendjen mendore sepse tani e dimë se shëndeti i zorrëve është thelbësor për shëndetin dhe mirëqenien tonë të përgjithshme mendore.

Duke ngrënë më shumë ushqime të fermentuara, ju mund të rrisni pozitivisht shëndetin tuaj mendor dhe të përmirësoni jetën tuaj shoqërore.

Hulumtimi mbi ushqimet e fermentuara është në vazhdim dhe shkencëtarët po shohin mënyra alternative për të ndihmuar në trajtimin e çrregullimeve të ank. thit me mënyra të ndryshme nga mjekimi

Previous articleNga e premtja në të hënë, vendi pritet të mbyllet sërish fundjavave
Next articleReceta e shume kerkuar erdhi me ne fund : Perdoreni 1 here ne dy jave dhe rezultatet nuk keni per ti besuar