Home Uncategorized Deri më sot i keni hedhur dhe i keni konsideruar si të...

Deri më sot i keni hedhur dhe i keni konsideruar si të pavlera : Bishtat e qepëve shërojnë 1 nga problemet që juve do t’iu

77

Enzimat aktive të gjendura tek bishtat e qepëve parandalojnë mpi ksjen e gja kut dhe sëm. undjet e zemrës! Përmbajtja e vitaminës K mund të ndihmojë gjithashtu në forcimin e ko ckave tuaja.

Vitamina K ndihmon në përmirësimin e shëndetit të ko ckave duke rritur prodhimin e një proteine ​​tjetët që kërkohet për të ruajtur densitetin e ko ckave.

Një studim, i botuar në revistën Journal of Bone and Mineral Research, doli në përfundimin se marrja e do. zave të përditshme të vitaminës K, ulte rrez. ikun e thyerjes së ko ckave pasi ndihmonte në ruajtjen e densitetit të këtyre të fundit.

Vitamina K e pranishme tek bishtat e qepëve mund të veprojë e kombinuar me vitaminën D dhe kalciumin, prandaj sigurohuni që të merrni rreze dielli çdo ditë dhe të përfshini ushqime të pasura me kalcium në dietën tuaj.

Shëndeti i syrit

Veç vitaminës A, qepa në përgjithëse dhe bishtat e tyre në veçanti janë të pasura me vitaminë A. Kjo vitaminë është shumë e rëndësishme për retinën pasi mund të parandalojë disa çrregullime të syve të tilla si ulçera dhe karatatet e korneas.

Ul nivelin e sheqerit në gj ak

Bishtat e qepës përmbajnë një enzimë të njohur si allyl propyl disulfide, e cila është e njohur për aftësinë e saj në uljen e nivelit të sheqerit në gj ak. Gjithashtu, nëse do të hani bishtat e qepës do të plotësoni 20% të nevojave të trupit për mineralin e kromit. Ky i fundit është thelbësor për rregullimin e insulinës brenda gja kut dhe uljes së nivelit të përgjithshëm të kolesterolit.

Shëndeti i lëkurës

Qepët (përfshirë këtu dhe bishtat) ndihmojnë në përmirësimin e cilësisë së lëkurës për shkak të një kompleksi të veçantë të njohur si alicin.

Kjo përbërje do të parandalojë shfaqjen e rrudhave, do të rrisë prodhimin e elastinës dhe do të zbehë shenjat e plakjes. Veç alicinës, vitamina C e cila gjendet tek bishtat e qepëve do të ndihmojë në lu ftën kundër dëmtimeve të radikaleve të lira

Previous articleE mori makina para dhe humbi fëmijën që kishte në bark, 23-vjeçarja ta rrëqeth shpirtin: S’dua të jetoj më se meritoj…
Next articleTe gjithe e dime qe Spinaqi eshte special, por keto lloje njerezish nuk duhet ta fusin ne goje