Home Lajme Duket se ka shpresë për botën, OBSH “zbulon” se kur mund të...

Duket se ka shpresë për botën, OBSH “zbulon” se kur mund të jetë gati një vak sinë ANTl-COlVlD

77

Një vaksinë kundër COVID-19 mund të përcillet deri në mars 2021 tek më të prekshmit, e cila së bashku me përparimet e tjera mund të ndryshojë thelbësisht rrjedhën e pandemisë.

Kështu ka thënë të hënën një zyrtar i lartë i Organizatës Botërore të Shëndetësisë (OBSH), shkruan Reuters.

Bruce Aylward i tha asamblesë vjetore ministrore të OBSH-së se rezultatet e përkohshme nga prova e vaksinave në fazën e vonë të Pfizer Inc ishin “shumë pozitive”.

“Ka ende shumë punë për të bërë, këto janë vetëm rezultate të përkohshme … por disa rezultate shumë pozitive që vijnë sot – dhe shpresë për të gjithë botën ndërsa ecim përpara”, ka thënë Aylward në forumin shtetëror me 194 anëtarë.

“Deri në mars, si rezultat i punës së jashtëzakonshme që ndodh globalisht ne mund të jemi në gjendje të ndryshojmë thelbësisht drejtimin dhe dinamikën e kësaj krize”, ka shtuar ai.

Ndryshe, kompania Pfizer tha se vaksina e saj eksperimentale për COVID-19 ishte më shumë se 90% efektive, duke rritur shpresën pasi pandemia po shtrihet me mbi 50 milionë raste dhe 1.2 milion vdekje në botë.

Drejtori i Përgjithshëm i OBSH-së, Tedros Adhanom Ghebreyesus gjithashtu mirëpriti “lajmet inkurajuese të vaksinave” në një postim në Twitter.

Kandidati i Pfizer-BioNTech nuk ishte në mesin e nëntë vaksinave origjinale që ishin pjesë e një strukture të drejtuar nga OBSH “COVAX” për t’i financuar dhe shpërndarë ato në të gjithë botën.

Sidoqoftë, kompanitë kanë shprehur interes në furnizimin e programit dhe OBSH ka thënë se më shumë vaksina janë duke u shqyrtuar.

Pfizer dhe BioNTech thanë se ata prisnin të kërkonin autorizimin e SHBA këtë muaj për përdorimin emergjent të vaksinës, duke rritur mundësinë e një vendimi rregullator që në dhjetor.

Previous article“Nëse përkeqësohet situata…”, mjeku Pëllumb Pipero zbulon arsyen përse pacientët me Covid-19 presin në autoambulancë
Next articleJa cila është sëm/undja e cila mund të kurohet vetëm me vaj ulliri duke e konsumuar atë cdo ditë në këtë mënyrë