Categories: Kuriozitete

Duket sht ëpi e zakonshme nga jashtë, por shikoni brenda, ja pse ku shton 8 milionë dollarë!

Një shtëpi e re që po i lë të gjithë pa frymë, pasi duket si e ardhur drejtpërdrejt nga një roman plot fantazi.

E vendosur në Ultësirën e Ashland-it, Oregon, “shtëpia përrallë” është një vendpushim i ndërtuar me porosi, me një brendësi gjithë gjelbërim dhe një dysheme që ngjan si rrjedha lumenjsh.

Ngrohur dhe ftohur me energji gjeotermale, kjo shtëpi unike përmban elemente të zbukuruara me florën dhe faunën – me dragonj, shqiponja, kojota e të tjera dhe ka pamje të mahnitshme të maleve përreth.

Bukuria e romaneve plot fantazi është se ato mund t’ju çojnë në botë të tjera, por çfarë ndodh nëse mund të jetoni çdo ditë në një tjetër mbretëri?

E pra, artistët e Oregonit dhe ndërtuesi i shtëpisë, Ed Bemis ia arritën ta bënin këtë të mundur.

Kjo shtëpi e çuditshme që është aq e detajuar, është e përshtatshme për mbretërinë e librit tuaj të preferuar.

Kjo shtëpi e ëndrrave u krijua plotësisht nga artistët lokalë dhe përfshin karakteristika ekologjike.

Hapësira nxehet dhe ftohet me përdorimin e energjisë gjeotermale. Pjesë të ndërlikuara, të bëra me dorë janë gurthemeli i asaj që e bën këtë shtëpi unike.

Bemis-it iu desh 1 vit e gjysëm për të gdhendur derën e harkuar me dru të kuq brazilian. Hapësira e shtëpisë prej 825 metrash katrorë shtrihet përreth edhe 285 hektarë, një hapësirë e mjaftueshme për të mbajtur “dragonjtë” tuaj.

E përfunduar në vitin 2016, shtëpia prej 825 metrash katrorë ndodhet në një pronë rurale, të rrethuar nga lumenjtë dhe të bekuar me një klimë të butë gjatë gjithë vitit.

Shqiponjat e arta, fajkonjtë e kuqërremtë, skifterët dhe drerët shihen kudo dhe pamjet e tyre mund të shijohen gjithashtu nga pishina e mrekullueshme, e veçuar me një ndërtesë xhami që nxehet me energjinë diellore.

Shining Hand Ranch është “ndërtuar për të nderuar dhe për të reflektuar bukurinë e tokës” përmes temave tradicionale dhe motiveve të frymëzuara nga natyra.

Skajet e forta u shmangën kudo që është e mundur në favor të formave të zbukuruara dhe organike.

Dyert hapen në një fasadë të pabesueshme të projektuar si një rekreacion i peizazhit të lumejve të pyllëzuar: dyshemetë prej graniti ndjellin një shtrat lumi prej rëre që i hapin rrugën zbarkimit të drurit të zakonshëm dhe të valëzuar që i ngjan një lumi.

Shkallët e drurit me shirita të gdhendur në formën e pemëve dhe zogjve të çojnë nga hyrja në katin e sipërm.

Suita, e cila zbukurohet nga një tavan me dru kedri dhe të ofron pamjet mahnitëse të luginës së pasur me kafshë të egra përmes dritareve të mëdha drejtkëndëndore dhe dritareve të dizajnuara me porosi të prera në formën e reve dhe të pemëve të lëkundura nga era.

Dhe banjoja e suitës gjithashtu mburret me pamjen spektakolare, një dush në çift, vaskë me avull, dush me avull dhe lavaman me dy faqe ndërtuar me granit blu Van Gogh.

Një shpenzim i tillë i tepërt nuk duket i tepërt pasi Shining Hand Ranch është aktualisht në shitje për 8,235,000

Javorja

Recent Posts

Kjo eshte arsyeja perse personat qe vu ajne nga ky p roblem duhet te konsumojne 1 banane ne dite

Kjo eshte arsyeja perse personat qe vu ajne nga ky p roblem duhet te konsumojne 1 banane ne dite

Bananet janë një nga frutat më të shëndetshme. Ato janë të pasura me fibra, vitamina…

2 hours ago
Nese b oja e flokeve mbetet ne le kure nuk duhet te merakoseni, e largoni lehte me kete perberes

Nese b oja e flokeve mbetet ne le kure nuk duhet te merakoseni, e largoni lehte me kete perberes

Nëse lyeni flokët vetë ose të dikujt tjetër, sado të kujdeseni, mund të përfundoni me…

2 hours ago
Menyra me e mire eshte me u je apo pa uje per te pire il açet? Ekspertet japin pergjigjen perfundimtare

Menyra me e mire eshte me u je apo pa uje per te pire il açet? Ekspertet japin pergjigjen perfundimtare

A gë lltisni ndonjëherë il açe pa ujë? Nëse po, nuk jeni vetëm. Shumë njerëz…

2 hours ago
Njihuni me gruan milio nere me 14 fëmijë, puna që bën ajo do ju lërë pa me nd/VIDEO

Njihuni me gruan milio nere me 14 fëmijë, puna që bën ajo do ju lërë pa me nd/VIDEO

E nisi thjesht si një dëshirë për të siguruar të ardhura për fëmijët e saj,…

2 hours ago
Ra në dashuri me ref ugjaten ukrainase që strehuan në shtëpi, babai i dy fëmijëve b raktis gruan dhe largohet me 22 vjecaren

Ra në dashuri me ref ugjaten ukrainase që strehuan në shtëpi, babai i dy fëmijëve b raktis gruan dhe largohet me 22 vjecaren

Emigrimi masiv i popullit ukrainas për shkak të l uftës, duket se ka ndryshuar rrënjësisht…

2 hours ago
Njihuni me fsh atin në Shqipëri ku flitet gre qisht, banorët marrin dhe pension marramëndës nga Greqia

Njihuni me fsh atin në Shqipëri ku flitet gre qisht, banorët marrin dhe pension marramëndës nga Greqia

Njihuni me fshatin në Shqipëri ku flitet greqisht, banorët marrin dhe pension nga Greqia? Në…

2 hours ago