Home Uncategorized E bëni të gjithë këtë gabim/ Ja pse nuk ju dalin rrobat...

E bëni të gjithë këtë gabim/ Ja pse nuk ju dalin rrobat xixë nga lavatricja

413

Pastrimi dhe dezinfiktimi i lavatrices eshte nje proces shume i rendesishem. Ju duhet ta mbani paster lavatricen pasi ajo mban baktere nga rrobat.

Mjafton te beni keto veprime te cilat do t’i lexoni me poshte dhe lavatricja do te jete shume e paster.

Patroni lavatricen edhe nga pjeset anesore dhe jo vetem pjesen e brendshme. Nje here ne muaj pastroni vendin ku hidhet detergjenti, deren si dhe gomen. Me e rendesishmja eshte qe te pastroni centrifugen.

Me ndihmen e nje lecke qe me pare e keni zhytur ne uthull pastroni gomen. Deren e lavatrices keshillohet qe ta lini hapur per nje kohe.

Centrifugen pastrojeni me lengun e limonit, sode buke ose uthull. Ndersa nje perberje prej dy luge sode buke dhe gjysme gote uthull te destiluar e hedhim ne pjesen ku hidhet detergjenti i rrobave.

Pasi te keni mbyllur deren e lavatrices vendoseni ne temperaturen me te larte dhe ne ciklin me te gjate qe ka lavatricja.

Soda dhe uthulla do ta pastrojne dhe dezifenktojne ne teresi te gjitha pjeset e brendshme te lavatrices deri ne fund te ciklit te pastrimit.

Previous articleNdau biznesmenin nga gruaja dhe fëmijët/ Fjolla Morina e thotë hapur: Do bëj dasmë të madhe unë, pa leri ata
Next articleE fundit : Shenja më e re e Koronavirusit e cila shfaqet në këmbë, ja sa kohë duhet që të