Home Lajme E fundit! Vala e të nxehtit përv ëlues po vjen, ekspertët ngrenë...

E fundit! Vala e të nxehtit përv ëlues po vjen, ekspertët ngrenë ala rmin, pas pak do te

28

Spanja po përjeton një valë të nxehti përvëluese. Sot ky shtet ka hyrë në ditën e pestë të kësaj vale

të nxehti që ka bërë që temperaturat në disa pjesë të vendit të arrijnë në 40 gradë Celsius.

Pothuajse e gjithë Spanja u prek, me nëntë nga 17 rajonet e vendit në alarm portokalli, niveli i dytë më i lartë i mundshëm, tha agjencia meteorologjike e Spanjës AEMET.

Temperaturat arritën 41 gradë Celsius në Badajoz në jugperëndim, 40 në Sevilje në jug dhe 39 në Madrid, që janë më të zakonhsme në mesin e verës se sa në fillim të qershorit.

Zëdhënësi i AEMET, Ruben del Campo , th se vala e të nxehtit ka sjellë temperatura midis 7 dhe

12 gradë Celsius më të larta se mesatarja për këtë periudhë të vitit që kur filloi të shtunën.

Previous articleÇfarë do të thotë nëse keni këtë sh enjë të bardhë tek th onjtë
Next articlePo nisej drejt D ubait me çantën plot me lekë, por në Rinas por shikoni cfare i ndodh