Home Uncategorized E kush nuk e njeh kete lule? Ajo sheron sem undje qe...

E kush nuk e njeh kete lule? Ajo sheron sem undje qe ju as qe i coni neper mend

55

E kush nuk e njeh kete lule? Ajo sheron sem undje qe ju as qe i coni neper mend

Në mjekësinë popullore përdoren lulet, gjethet, rrënja dhe farat. Kjo bimë me aromë të këndshme ndihmon në mbrojtjen prej shumë sëm. undjeve, sjell qetësi dhe lumturi.

Te gripi ose prob. lemet me tretje, konsumohet çaji i përgatitur nga lulet e thata. Lulet e jargavanit janë të shkëlqyeshme për shërimin e sëm. undjeve të lëkurës dhe shërimin e saj.

Për shembull, ndihmojnë te skuqjet, të djegurat, aknet. Po ashtu, lehtësojnë kollën, bronkitisin, fryrjet, prob. lemet me sy, zbutin dhim. bjet te reuma.

VAJI PËR REUMË – PËRBËRËSIT :

Një grusht lule të thata të jargavanit, Një litër vaj ulliri. Udhëzimet: Lulet i derdhni në një kavanoz prej qelqit, hidhni vajin dhe mbylleni mirë me kapak.

E mbani në një vend ku preket nga rrezet e diellit për 15 ditë. Kohë pas kohe e përzieni. Pastaj e procedoni dhe e derdhni në një shishe të errët. Bëni masazh me këtë vaj në vendet me dhim. bje tre herë në ditë. Vajin ta ruani në një vend të errët.

Previous articleMeri Shehu jep lajmin e mirë: Kjo shenjë horoskopi do lumturohet nga një ofertë pune
Next articleKjo është bima e cila largon dhjamin e tepërt dhe kuron rreth 50 sëm/undje