Home Uncategorized E lani trupin me sapun ? Eshte e rendesishme, ja se cfare...

E lani trupin me sapun ? Eshte e rendesishme, ja se cfare thote mjeku i njohur per kete veprim

329

Me sa duket, bërja dush me sapun çdo ditë nuk është e mirë për trupin tuaj. Mund të ndikojë në mikrobiomat natyrore në trup.

Sipas Dr James Hamblin, nuk mund të kishte asnjë kuptim në përdorimin e sapunit dhe produkteve të tjera.

Në librin e tij, ‘Clean: The New Science of Skin’, i cili u publikua këtë javë, autori tha se agj entët e pastrimit mund të ndikojnë në ekuilibrin e mikrobiomeve natyrore.

Ai shkroi: “Ndërsa kemi kohë që kemi menduar për lëkurën tonë si pengesë për të na ndarë nga bota e jashtme, rritja e njohurive për mikrobiomën sugjeron që lëkura është një ndërfaqe dinamike me mjedisin tonë”.

Ta themi thjesht, thithja e sapunit në trupit tonë mund të ngatërrojë reagimet natyrore të trupit ndaj papastërtisë

Previous articleKeni zënë “qafën keq”? Ja përse ndodh ngrirja e muskujve të qafës dhe si ta rregulloni këtë problem në kushte shtëpie
Next articlePasi nxirrni corapet nga këmba keni shenja në lëkurë? Ja se cfarë tregon kjo dhe si duhet të veproni