Home Kuriozitete E njihni këtë lule ? Përdoreni në këtë mënyrë dhe shëroni prob...

E njihni këtë lule ? Përdoreni në këtë mënyrë dhe shëroni prob lemet e zemrës, gjithashtu

63

Ajo është konsideruar si lulja e mrekullisë për shkak të vlerave kurative që ka.

Lulja e Akilit mund të shërojë shumë sëm. undje, që nga to nervore deri tek ato kardivaskulare.

Lulja e Akilit (apo bari mijëfletësh ose barnozela) gjendet kudo nëpër vendin tonë.

Ajo është e njohur në Evropë që prej 5000 vjetësh, në Azi e deri në Lindjen e Largët.

Emri i bimës “Akili” vjen nga heroi i mitologjisë greke Akili, sepse pl. agët e lu ftës ushtarët e Akilit i shëronin me këtë lule .

Recetat me bimën e Akilit kanë një efekt qetësues mbi sistemin nervor qëndror dhe përdoret ehd e për sëm. undjet e shkaktuara nga st resi, si depr esioni apo his teria.

Recetë për qetësim nga st resi: 3 lugë gjelle kamomil ose mente dhe 3 lugë gjelle nga bima e Akilit dhe kopër, hidhen në 1 litër ujë valë, pas 20-30 minutash, lëngu kullohet, ëmbëlsohet sipas dëshirës, këtu shtohet lëngu i limonit dhe lëngu i përftuar pihet përgjatë ditës.

Gjithsesi është e këshillueshme që kurrë të mos konsumoni diçka pa u konsultuar me mjekun sepse nuk i dihet çfarë efekti mund të ketë në organizmin tuaj

The post E njihni këtë lule ? Përdoreni në këtë mënyrë dhe shëroni problemet e zemrës, gjithashtu

Previous articleHoroskopi ditor për nesër, e hënë 12 tetor 2020
Next articleMinistria e Shëndetësisë bën njoftimin e rëndësishëm për Covid 19, lajm i rendesishem per te gjithe ne