Home Uncategorized Ekspertët japin përgjigjen përfundimtare : Kripa apo sheqeri i bën trupit të...

Ekspertët japin përgjigjen përfundimtare : Kripa apo sheqeri i bën trupit të njeriut me shumë

178

Konsumi i tepruar i sheqerit dhe i kripës shoqërohet me jo pak probleme shëndetësore, por duhet të dini se ndryshe nga se mendohet SHEQERI është më i dëmshëm sesa kripa !

Gjtihmonë na thuhet të kemi kujdes me sasinë e kripës, por shija e ëmbël e sheqerit na ma shtron dhe ne thjesht nuk mundemi ta kufizojmë veten.

Kripa mund të lidhet me sëmundjet kardiova skulare dhe tensionin e gja. kut, por sheqeri veç efekteve të padëshirueshme në organizëm mund të rrisë efektet e dëmshme të kripës (sodiumit).

Sa më shumë sheqer të konsumojmë, aq më shumë energji shpenzojmë për të mbajtur gliceminë në nivele të ulëta. Pra, sa më shumë sheqer, aq më shumë lodhje për organizmin.

Bazuar në efektet negative të llojeve të ndryshme të sheqerit në trup, ata zbuluan se fruktoza është më e dëmshmja kur bëhet fjala për shëndetin tonë. Fruktoza rrit në mënyrë të fri kshme rrez. ikun e sëm. undjeve ka rdiake dhe presionin e lartë të gja. kut (hipertension).

Frutat dhe perimet gjithashtu përmbajnë sheqer, veçanërisht fruktozë, por ekspertët amerikanë besojnë se sheqernat natyralë nuk janë shumë shqetësuese.

Sheqeri i përpunuar është ai që rrit nivelet tuaja të insulinës, të cilat mund të çojnë në aktivizimin e sistemit nervor simpatik, i cili më pas përshpejton ritmin e zemrës, ngre presionin e gja. kut dhe ngushton enët e gja. kut.

Sipas mjekëve njeriu nuk duhet të marrë më shumë se 12 lugë çaji sheqer në ditë. Kjo është sasia e sheqerit të përpunuar dhe nuk përfshin sheqernat natyrorë nga frutat apo perimet

Previous articleEpo ktë nuk e prisnim : Kruarja e hundës me gishta paska përfitime të medha shëndetsore, mësojini
Next articleNgjyra e mishrave të dhëmbëve tregon sëmu/ndjen nga të cilën ju vua ni, mësojeni se për cfarë bëhet fjalë