Home Kuriozitete Eshtë fiks koha e tyre, zbulimi i fundit : As që nuk...

Eshtë fiks koha e tyre, zbulimi i fundit : As që nuk e keni idenë se cfarë i ndodh trupit të njeriut në momentin që gështenja

88

A e dini se gështenja është arrorja e vetme që përmban vitaminë C?

Gështenjat, ndryshe nga arrorët dhe farat e tjera, janë relativisht të ulëta në kalori dhe yndyrna. Ama, ato janë plot e përplot me minerale, vitamina dhe fitonutrientë që i japin shëndetit përfitime të jashtëz akonshme.

Një tipar tjetër unik i gështenjave është se ato përbëhen kryesisht nga niseshte (karbohidrate) në kontrast me arrorët e tjerë të cilat janë mjaft të larta në kalori, proteina dhe yndyrë.

Përbërja ushqyese e gështenjave është e krahasueshme me atë të ushqimeve të tjera niseshtore si patatja e ëmbël, misri i ëmbël dhe patatet. Sidoqoftë, ato janë akoma burime më të mira të mineraleve, vitaminave dhe disa proteinave sesa drithërat dhe zhardhokët.

Nxit sistemin imunitar

Përqendrimi i lartë i vitaminës C dhe përbërësve të tjerë antioksidues në gështenja i bën ato përbërësit idealë për sistemin tuaj imunitar.

Sipas revistës Food Chemistry, vlimi dhe pjekja e gështenjave zvogëlon përmbajtjen e vitaminës C që gjendet në to. Vitamina C jo vetëm që stimulon prodhimin e qelizave të bardha të gja kut por gjithashtu vepron si një antioksidant, duke kërkuar radikalet e lira brenda trupit dhe duke i neutralizuar ato.

Rrit dendësinë minerale të kockave

Bakri dhe magnezi nuk janë gjërat e para për të cilat njeriu mendon kur bëhet fjalë për shëndetin e kockave, por bakri është jashtëz akonisht i rëndësishëm në procesin në të cilin trupi thith hekurin, i cili është gjithashtu thelbësor për rritjen dhe zhvillimin e kockave.

Magnezi është shumë i mirë për rritjen e dendësisë minerale të esh trave dhe siguron një larmi të gjerë përfitimesh të tjera shëndetësore. Me këto minerale jetësore që gjenden në gështenja, mund të parandaloni ose ngadalësoni shfaqjen e shumë çrregullimeve të lidhura me moshën, siç është osteoporoza.

Përmirëson tretjen

Gështenjat janë aleatë të fuqishëm në çdo problem gastrointestinal. Fibrat që gjenden tek gështenjat ndihmojnë në stimulimin e lëvizjes së zorrëve, duke parandaluar inflamacionin dhe shqetësimin që vinë nga zorrët.

Fibra dietike gjithashtu mund të ndihmojë në thithjen e lëndëve ushqyese, që do të thotë se ju përthithni nga ushqimi që hani disa herë më shumë ushqyes.

Përmirëson funksionimin e trurit

Funksionimi i trurit dhe aftësitë njohëse përmirësohen në një sërë mënyrash përmes konsumimit të gështenjave.

Para së gjithash, ato janë të pasura me vitamina të familjes B (p.sh., folate, riboflavin, tiaminë) të cilat lidhen drejtpërdrejt me zhvillimin dhe funksionimin e duhur neurologjik, sipas një studimi.

Për më tepër, kaliumi që gjendet në gështenja mund të rrisë rrjedhjen e gja kut në tru dhe të promovojë shëndet të mirë të sistemit nervor, duke rritur kështu përqendrimin dhe kujtesën.

Mban nën kontroll presionin e gja kut

Kur bëhet fjalë për uljen e presionit të gj akut, disa minerale janë po aq thelbësore sa kaliumi. Kaliumi kontrollon lëvizjen e ujit brenda trupit.

Kjo ulje e presionit të gjakut mund të forcojë shëndetin e përgjithshëm kardiovaskular dhe të zvogëlojë rrez ikun tuaj për sulme në zemër dhe go ditje në tru.

Përmirëson shëndetin e zemrës

Shumë njerëz i mendojnë yndyrnat si një gjë e keqe, e cila duhet të digjet gjatë një diete, por në realitet, trupit tonë i duhen një numër yndyrnash të tjera për të funksionuar normalisht.

Këto yndyrna të mira, të gjetura tek gështenjat, ndihmojnë në ekuilibrimin e kolesterolit, zvogëlojnë inflamacionin në të gjithë trupin dhe ulin rrez ikun e aterosklerozës dhe mpiksjes së gja. kut që krijohen në trup.

E gjithë kjo, ul rrez ikun për go ditje në tru, su lm në zemër dhe sëm undje koronare të zemrës në një masë më të madhe.

Për më tepër, gështenja është një burim i pasur i kaliumit, i cili është jashtëza konisht i rëndësishëm për zemrën. Sipas British Medical Journal, rritja e konsumit të kaliumit zvogëlon presionin e gja kut tek njerëzit me hipertension dhe ul rrez ikun për go ditje në tru,

Previous articleHoroskopi, E enjte 12 nëntor 2020
Next article“Jeta juaj personale po rregullohet”, Meri Shehu jep lajmin fantastik për këtë shenjë