Categories: Lajme

Fundjava su rprizon me temperaturat, mesoni si pritet të ndryshojë moti për javën e ardhshme

Pjesa e dytë e ditës së sotme dhe gjithashtu dita e nesërme pritet me mot të kthjellët në pjesën më të mirë të vendit. Temperaturat më e ulët ka zbritur deri në -6 në zonat malore edhe pse mungesa e erës nuk e bën shumë të dukshëm të ftohtin.

Dita e premte do të shënojë një rritje të lehtë të vlerave termike që nga mëngjesi edhe në mesditë. Kjo rritje termike do të jetë më e ndjeshme ditën e shtunë ku do të ndihet që në orët e para të mëngjesit për të qenë më e pranishme në mesditë.

E shtuna, e diela dhe e hëna do të jenë në një tablo tjetër termike. Vlerat termike do të rriten me 4 gradë celcius nga dita e sotme. Orët e mesditës do të arrinë në 14-15°C. Dhe orët e mengjesit, nga -8 dhe -9°C që jemi sot, do të shkojnë në -4 dhe -5.°C

Vransirat do të jenë të dukshme dhe të dendura në periudha të caktuara të ditës, por do të mbizotërojnë kthjellimet në 80% të qiellit shqiptar.

Pas të martës së ardhshme temperaturat e ftohta do të rikthehn sërish. Të mërkurën dhe në vazhdim temperaturat me poshte se -10°C gradë celcius do të jenë të pranishme në vend, përgjithësisht në zonën malore ku do ta shoqërojë për 3-4 ditë.
Gjithashtu prezenca e rreshjeve në territorin shqiptarë do të jetë e pranishme.

Këtë parashikim të motit për sot e mundësoi meterologia e njohur, Tanja Porja.

Javorja

Recent Posts

Rama jep lajmin e mirë/ Këto janë familjet e para që marrin zarfin e mbushur me lekë për…

Rama jep lajmin e mirë/ Këto janë familjet e para që marrin zarfin e mbushur me lekë për…

Kryeministri Rama bën me dije se gjatë vitit 2021 kanë lindur mbi 43 mijë fëmijë,…

4 mins ago
Italia hap rreth 70 mijë vende pune, në listë edhe punëtorët nga Shqipëria

Italia hap rreth 70 mijë vende pune, në listë edhe punëtorët nga Shqipëria

Ministria e Brendshme italiane ka bërë të ditur numrin maksimal të lejeve të punës që…

15 hours ago
Edi Rama ka një superlajm për fa miljet shqiptare: Do ta heqim

Edi Rama ka një superlajm për fa miljet shqiptare: Do ta heqim

Kryeministri Rama ka premtuar se gjatë mandatit të tretë shqiptarët nuk do të paguajnë asnjë…

15 hours ago
Me sh alët e hapura në krah të Sinan Hoxhës, nuk e besoni si dukej Amarda To ska para 20 vitesh

Me sh alët e hapura në krah të Sinan Hoxhës, nuk e besoni si dukej Amarda To ska para 20 vitesh

Bëhet fjalë për Amarda Toskën, e cila e ka nisur karrierën në ekran si balerinë…

15 hours ago
Përse duhet t’i vendosni patatet në m akinën e larjes së enëve

Përse duhet t’i vendosni patatet në m akinën e larjes së enëve

E doni purenë, pataten e fërguar apo të grirë? Nëse përgjigjja është PO, atëherë ky…

15 hours ago
Truku i thjesht qe ju shkrin dhe pastroni fri goriferin vetëm për gjysmë ore

Truku i thjesht qe ju shkrin dhe pastroni fri goriferin vetëm për gjysmë ore

Në radhë të parë, sepse duhet të prisni që të shkrihet i gjithë akulli dhe…

15 hours ago