Home Uncategorized Ju antibiotikun natyral e keni në shtëpi : Përzijini bashkë këto 2...

Ju antibiotikun natyral e keni në shtëpi : Përzijini bashkë këto 2 përbërës dhe do t’iu bëni ballë inf/eksioneve më të

200

Shafrani i Indisë është një erëz jashtëzakonisht popullore dhe është përdorur kryesisht në mjekësinë kineze dhe indiane për shekuj me radhë.

Ka aromë dhe ngjyrë karakteristike dhe gjen përdorim në trajtimin e problemeve të frymëmarrjes, sëm. undjeve të mëlçisë, kushteve të lëkurës, prerjeve, pla. gëve, dhi mbjeve në muskujt dhe problemeve të stomakut.

Studime të shumta kanë treguar se shafrani i Indisë është jashtëz akonisht i dobishëm në rastin e infe. ksioneve, problemeve të tretjes, inflamacionit, madje edhe kan. cerit, gjithashtu shërben si antibiotik i fuqishëm për trupin tonë.

Përbërësi i saj aktiv, kurkumini, është përgjegjës për shumicën e përfitimeve shëndetësore. Ofron antioksidantë, trajton mikr obet dhe lehtëson inflamacionin.

Për shkak të aftësisë që ka për të shkatërruar mikrobet, shafrani i Indisë trajton gastritin, problemet e traktit të tretjes, ulçerën dhe stomakun.

Hulumtuesit kanë zbuluar për kurkumin se:

-Ka një efekt pozitiv në molekulat e inflamacionit, mbijetesës së qelizave dhe ADN-së.

Ndikon pozitivisht në membranat e qelizave të njeriut.

Ndryshon 700 gjene dhe 160 probleme fiziologjike.

Lehtëson dhi mbjen e osteoartritit. Për të lehtësuar këtë dhi mbje dhe për të përmirësuar lëvizshmërinë, merrni 200 mg në ditë shafran Indie.

Shafrani i përzier me mjaltë siguron edhe më shumë përfitime shëndetësore. Ky kombinim ndihmon tretjen, lu fton bak teret dhe viruset.

Receta e mëposhtme bashkon të gjitha këto përfitime shëndetësore të këtyre përbërësve natyrorë dhe përfaqëson antibiotikun më të mirë natyror:

Përbërësit:

1 lugë gjelle pluhur shafran

100 gr mjaltë

Udhëzime:

Në një kavanoz qelqi, thjesht përzieni përbërësit.

Përdorni:

Nëse jeni ftohur ose jeni me grip merrni gjysmë luge nga ky il’aç çdo orë. Të nesërmen merrni të njëjtën do zë (por çdo dy orë). Ditën e tretë merreni do zën tri herë gjatë ditës

Previous articleZbulimi i fundit : Kjo vitamine e cila gjendet tek arrat, mbron meshkujt nga një prob/lem tepër i madh përsa i përket
Next articleJepen sqarimet: Ja përse tërmeti që ra në Maqedoninë e Veriut u ndje aq shumë në Tiranë, ka lidhje me një….