September 26, 2023

Në ditët e nxehta humbim më shumë lëngje dhe rreziku i dehidrimit rritet. Një mënyrë për të zëvendësuar lëngjet që keni humbur është duke ngrënë ushqime me përmbajtje të lartë uji.

Le t’i marrim gjërat nga fillimi.

Çfarë është dehidratimi?

Termi dehidrim përshkruan një gjendje në të cilën trupi ka humbur shumë lëngje, duke rezultuar në mungesë të mjaftueshme për të funksionuar siç duhet.

Simptomat e dehidrimit janë:

Goje e thate
Etje e fortë
Nuk ka urinim të rregullt
Urina me ngjyrë të errët
Lodhje dhe dobësi e fortë
Marramendje
Ngërçe në trup
Presioni i ulët i gj akut

Ushqimet më të mira për ditët e nxehta

Shalqiri

Shalqiri është 90% ujë dhe është një zgjedhje e shkëlqyer në ditët kur merkuri rritet. Përveç kësaj, shalqiri është i pasur me antioksidantë dhe vitamina që forcojnë imunitetin dhe shëndetin e trupit.

Luleshtrydhet

Dhe luleshtrydhet kanë një përmbajtje të lartë uji dhe në të njëjtën kohë janë një frut i shijshëm, me lëng i pasur me vitaminë C. Mund t’i hani ato të thjeshta, në një sallatë frutash ose të bëni smoothie të freskëta.

Uje kokosi

Uji i kokosit ka më shumë elektrolite dhe në të njëjtën kohë shija e tij është pak më interesante dhe sigurisht më pak e mërzitshme se ajo e ujit.

Kastravec

Kastraveci përbëhet nga 95% ujë dhe është gjithashtu i pasur me antioksidantë dhe përbërës të tjerë me veti anti-inflamatore. Ka një shije neutrale dhe është një rostiçeri shumë i lehtë dhe freskues në ditët e nxehta.

Cilat ushqime duhet të shmangen

Në mënyrë ideale shmangni ushqimet dhe pijet me efekte diuretike si:

Kafe dhe pije të tjera me përmbajtje të lartë kafeine
Alkooli
Çaj
Lëngje dhe pije joalkoolike të pasura me sheqer
Asparagus
Angjinarja

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *