Categories: Kuriozitete

Kujdes/ Arsyeja pse nuk duhet të pimë ujë kur hamë ë mbëlsira

Një zakon që shumë prej nesh e kanë dhe ndoshta duhet ta shmangin. Sado e çuditshme të tingëllojë, nuk është e drejtë, për arsye shëndetësore nuk duhet të pini ujë kur hani një ëmbëlsirë, sipas kërkimeve shkencore.

Në veçanti, studiuesit nga Surinami i Amerikës së Jugut zbuluan se ata që pinin ujë me ëmbëlsirën e tyre kishin nivele më të larta të sheqerit.

Në fakt, sheqeri i tyre në gjak ishte më i lartë se ata që kishin ngrënë dy ëmbëlsira në të njëjtën kohë pa pirë ujë. Nivelet e sheqerit në gj ak rriten pas ngrënies. Ekspertët thonë se uji ndihmon trupin të përthithë glukozën dhe sugjerojnë të pihet para ose pas vaktit për të minimizuar efektet e sheqerit. Idealisht gjysmë ore para ose pas një vakt ose ëmbëlsirë.

Nivelet e larta të sheqerit në gj ak mund të bëjnë që trupi të humbasë aftësinë për t’i rregulluar ato dhe të çojë në di abet. Gjithashtu, shumë glukozë mund të prodhojë më shumë insulinë dhe kështu trupi ruan më shumë sheqer si yndyrë.

Javorja

Recent Posts

Rama jep lajmin e mirë/ Këto janë familjet e para që marrin zarfin e mbushur me lekë për…

Rama jep lajmin e mirë/ Këto janë familjet e para që marrin zarfin e mbushur me lekë për…

Kryeministri Rama bën me dije se gjatë vitit 2021 kanë lindur mbi 43 mijë fëmijë,…

33 mins ago
Italia hap rreth 70 mijë vende pune, në listë edhe punëtorët nga Shqipëria

Italia hap rreth 70 mijë vende pune, në listë edhe punëtorët nga Shqipëria

Ministria e Brendshme italiane ka bërë të ditur numrin maksimal të lejeve të punës që…

16 hours ago
Edi Rama ka një superlajm për fa miljet shqiptare: Do ta heqim

Edi Rama ka një superlajm për fa miljet shqiptare: Do ta heqim

Kryeministri Rama ka premtuar se gjatë mandatit të tretë shqiptarët nuk do të paguajnë asnjë…

16 hours ago
Me sh alët e hapura në krah të Sinan Hoxhës, nuk e besoni si dukej Amarda To ska para 20 vitesh

Me sh alët e hapura në krah të Sinan Hoxhës, nuk e besoni si dukej Amarda To ska para 20 vitesh

Bëhet fjalë për Amarda Toskën, e cila e ka nisur karrierën në ekran si balerinë…

16 hours ago
Përse duhet t’i vendosni patatet në m akinën e larjes së enëve

Përse duhet t’i vendosni patatet në m akinën e larjes së enëve

E doni purenë, pataten e fërguar apo të grirë? Nëse përgjigjja është PO, atëherë ky…

16 hours ago
Truku i thjesht qe ju shkrin dhe pastroni fri goriferin vetëm për gjysmë ore

Truku i thjesht qe ju shkrin dhe pastroni fri goriferin vetëm për gjysmë ore

Në radhë të parë, sepse duhet të prisni që të shkrihet i gjithë akulli dhe…

16 hours ago