Categories: Kuriozitete

Ky është ga bimi i madh që bëni kur lani duart

Studiuesit nga Universiteti i Miçiganit në SHBA, duke analizuar zakonet e përditshme të njeriut, zbuluan se të paktën 10% nuk ​​i lajnë duart kur dalin nga tualeti publik.

Mesatarja që çdo person i lan duart është 6′. 70% thonë se shpesh nuk përdorin as sapun kur lajnë duart.

Qendrat Amerikane për Kontrollin e Sëmundjeve sugjerojnë mënyrën e mëposhtme për të larë duart: Së pari i lajmë duart me ujë të nxehtë ose të ftohtë. Përdorni një lëng pastrues ose sapun dhe fërkoni pëllëmbët së bashku për të paktën 20 sekonda.

Sigurohemi të fërkojmë mirë pëllëmbët mes njëra-tjetrës dhe çdo gishti, mes gishtërinjve. Mos harroni të lani pjesën e sipërme të duarve dhe jo vetëm pjesën e brendshme. Fshini duart me një peshqir të thatë.

Gabimi i madh që bëni në larjen e duarve është se nuk përdorni letër për të prekur dorezën e rubinetit (dhe mbyllni atë) dhe dorezën e derës së tualetit kur dilni.

Javorja

Recent Posts

Kjo eshte arsyeja perse personat qe vu ajne nga ky p roblem duhet te konsumojne 1 banane ne dite

Kjo eshte arsyeja perse personat qe vu ajne nga ky p roblem duhet te konsumojne 1 banane ne dite

Bananet janë një nga frutat më të shëndetshme. Ato janë të pasura me fibra, vitamina…

4 hours ago
Nese b oja e flokeve mbetet ne le kure nuk duhet te merakoseni, e largoni lehte me kete perberes

Nese b oja e flokeve mbetet ne le kure nuk duhet te merakoseni, e largoni lehte me kete perberes

Nëse lyeni flokët vetë ose të dikujt tjetër, sado të kujdeseni, mund të përfundoni me…

4 hours ago
Menyra me e mire eshte me u je apo pa uje per te pire il açet? Ekspertet japin pergjigjen perfundimtare

Menyra me e mire eshte me u je apo pa uje per te pire il açet? Ekspertet japin pergjigjen perfundimtare

A gë lltisni ndonjëherë il açe pa ujë? Nëse po, nuk jeni vetëm. Shumë njerëz…

4 hours ago
Njihuni me gruan milio nere me 14 fëmijë, puna që bën ajo do ju lërë pa me nd/VIDEO

Njihuni me gruan milio nere me 14 fëmijë, puna që bën ajo do ju lërë pa me nd/VIDEO

E nisi thjesht si një dëshirë për të siguruar të ardhura për fëmijët e saj,…

4 hours ago
Ra në dashuri me ref ugjaten ukrainase që strehuan në shtëpi, babai i dy fëmijëve b raktis gruan dhe largohet me 22 vjecaren

Ra në dashuri me ref ugjaten ukrainase që strehuan në shtëpi, babai i dy fëmijëve b raktis gruan dhe largohet me 22 vjecaren

Emigrimi masiv i popullit ukrainas për shkak të l uftës, duket se ka ndryshuar rrënjësisht…

4 hours ago
Njihuni me fsh atin në Shqipëri ku flitet gre qisht, banorët marrin dhe pension marramëndës nga Greqia

Njihuni me fsh atin në Shqipëri ku flitet gre qisht, banorët marrin dhe pension marramëndës nga Greqia

Njihuni me fshatin në Shqipëri ku flitet greqisht, banorët marrin dhe pension nga Greqia? Në…

4 hours ago