Home Uncategorized Ky është lëngu që iu fal rini të përjetshme, zbuloni sekretin japonez...

Ky është lëngu që iu fal rini të përjetshme, zbuloni sekretin japonez kundër plakjes

119

keni vënë re se japonezet duken më të rinj se mosha që kanë në të vërtetë?

Orizi është ndër përbërësit kryesor të dietës japoneze. Ky produkt përdoret shumë jo vetëm për të gatuar, por po ashtu edhe në kozmetike, sidomos për flokët dhe kujdesin ndaj lëkurës. Uji i orizit zvogëlon inflamacionin, ka efekt shërues dhe po ashtu lufton shenjat e lëkurës që vinë së bashku me plakjen.

Si të përgatisni lëngun e orizit?

Mbushni me oriz një gotë të ujit dhe lëreni atë të qëndrojë për 10-15 minuta. Zieni orizin për 10 minuta, dhe pastaj thani atë. Preferohet që lëngun ta lëni në një vend të ngrohtë për një ditë në mënyrë që të fillojë të fermentohet. Zieni ujin 24 orë pas kësaj, dhe pastaj mbani produktin në frigorifer.

Previous articleZbuloni sa sheqer duhet t’i hidhni kafes dhe kujdesi që duhet të tregoni
Next articleAjo e mbështolli në një batanije dhe e futi në kutinë sikur të ishte një plaçkë, gjyshja lë nipin në derën e lokalit dhe lë një letër: Ai i mori jetën vajzës time kur lindi, unë nuk duan ta rrisin!