Home Kuriozitete MENYRA ME E LEHTE PER NJE FYTYRE PA RRUDHA: Rinohuni 10 vjet...

MENYRA ME E LEHTE PER NJE FYTYRE PA RRUDHA: Rinohuni 10 vjet vetëm me këto 3 përbërës’

162

Para së gjithash, duhet të dini se ka shumë gjëra që mund të shpejtojnë procesin e plakjes dhe të rrisin pamjen e rrudhave, siç janë: ekspozimi i diellit, përdorimi i produkteve kozmetike, dieta e varfër dhe e sëmurë, ndryshimet hormonale dhe shumë faktorë të tjerë.

Këta faktorë janë shkaku kryesor pse lëkura humbet elasticitetin e saj. Pra, këshilla jonë është që ju duhet të ndaloni përdorimin e produkteve kozmetike të shtrenjta dhe të provoni këtë alternativë natyrore në vend. Kjo maskë shtëpi e fytyrës është shumë e thjeshtë dhe e lehtë për t’u bërë dhe ju duhet vetëm 3 përbërës të thjeshtë – oriz, qumësht dhe mjaltë! Po ajo eshte!

Orizi është i pasur me ushqyes të shëndetshëm, si acid linoleik dhe squalene, të cilat janë antioksidantë të fuqishëm që stimulojnë prodhimin e kolagjenit, gjë që redukton dhe parandalon shfaqjen e rrudhave të lëkurës. Kur është fjala për kujdesin e lëkurës dhe trajtimin e heqjes së rrudhave, oriz punon si një kurë mrekulli. Thjesht provoni këtë maskë të fytyrës dhe shihni vetë.

Përbërësit:

1 LUGE GJELLE MJALT.

3 LUGE GJELLE E ORIZ.

1 LUGE GJELLE QUMËSHT.

PERGATITJA:

Vendos 3 luge gjelle e orizit në një tas dhe derdh 1 filxhan ujë mbi të. Lereni atë të vlim dhe le të ziej për 3 minuta.

Hiqeni atë nga nxehtësia, lëreni të ftohur dhe shtypni përzierjen. Ruajeni përzierjen në një enë qelqi.

Merrni orizin e zier, shtoni 1 luge gjelle mjaltit dhe 1 luge gjelle qumështit të ngrohtë. Mixo këto përbërës, derisa ju të bëni një paste nga ajo.

Si ta përdorim atë:

Lani fytyrën tuaj me ujë të pastër. Aplikoni këtë maskë në fytyrë dhe masazhoni butësisht – me lëvizje rrethore. Lëreni atë për 15 minuta. Lani me ujë të ngrohtë. Përdoreni këtë maskë një herë në javë.

Previous articleJu kujtohet Meleku e vogël/ Ja si duken prindërit e saj të vërtetë
Next articleSapo humbi zgjedhjet, por Donald Trump mund të humbasë dhe gruan