Home Lajme Mjeku suedez flet për koronën/ Ja kur do kthehemi në normalitet me...

Mjeku suedez flet për koronën/ Ja kur do kthehemi në normalitet me ne fund

149

Anders Tegnell eshte Shefi i Agjencisë së Shëndetit Publik në Suedi ka thene se bota shume shpejt do ti kthehet realitetit te saj.

Suedia nuk e praktikoi karantinimin, por thjesht bëri disa rekomandime për qytetarët e saj. Ajo nuk mbylli bare e restorante, as shkollat, por vendosi që të mbronte grupet më të rre zik uara duke ndjekur modelin klasik të mbrojtjes nga një pandemi ndj kjo ishte nje ide ndryshe nga vendet e tjera.

Suedia të ketë 10 herë më shumë vik tima sesa fqinjët e saj, Finlanda dhe Norvegjia.

Anders Tegnell ka thene se :“Nëse do të kthehemi në normalitet…”, e nisi fjalën e tij epidemiologu, para se të shtonte se një gjë e tillë do të kërkojë shumë kohë. Po flasim për një vit e gjysmë ose pak më shumë”, u shpreh Tegnell.

Ruani distancimin social dhe tregohuni vigjilent.

Previous articleInstituti Amerikan ben parashikimin e fort për vendin tone, ja cfare pritet te ndodhe deri ne fund te dimrit
Next articleEksperti e thote troc: Ja 2 bizneset qe po perhapin covid 19 qe duhet te mbyllen…