Home Uncategorized Moti do jetë shumë i keq në Greqi/ Jepet paralajmërimi shumë i...

Moti do jetë shumë i keq në Greqi/ Jepet paralajmërimi shumë i keq, ja çfarë do të ndodhë

25

Nga e mërkura rajoni i Atikës në Greqi do të goditet nga një stuhi e fu qishme.

Foto/ Mot i keq dhe përmbytje në Greqi, vdesin dy persona – Liberale

Sipas parashikimit të Meteorologut Klearchos Marousakis më 28 tetor reshjet e shiut do të shkaktojnë përmbytje vetëm në pak minuta në Atikë. Sipas meteorologut grek, kjo stuhi më pas do të zhvendoset në pjesët lindore të kontinentit.

“Siç e përmenda në artikullin tim të mëparshëm, moti në vendin tonë pritet të tregojë një përkeqësim të ndjeshëm gjatë dy ditëve e mërkurë dhe e enjte me shira të mëdha dhe stuhi të afta për të krijuar probleme të konsiderueshme në disa zona.

Sipas të dhënave më të fundit që kemi marrë pak kohë më parë, sasi të konsiderueshme shiu pritet të bien në prefekturën e Atikës të Mërkurën pasdite, e cila për një kohë të shkurtër mund të shkaktojë përmbytje.

Recesioni që pritet të na ndikojë nga pjesët jugperëndimore të vendit tonë do të fillojë të çojë në fazën e shtrëngimit pasi do të zhvendoset në pjesët lindore të kontinentit. Zhvillimi i mësipërm do të çojë në përplasjen e masës së gazit të nxehtë dhe të ftohtë mbi Atikë, duke krijuar kushte të paqëndrueshmërisë intensive.

Pra, nëse verifikohet ky skenar, një vëllim i madh uji do të bjerë në prefekturën e Atikës, e cila ka shumë të ngjarë të krijojë probleme. Në çdo rast, duhet të ketë një gatishmëri nga të gjithë ne”, shkruan ai.

Previous articleFlet shqiptarja që i mëson njerëzit si ta bëjnë në kr.evat: Këtu më mendje hapur janë 60-vjeçarët se sa të rinjtë
Next articleVajza që po mahnitë gjithë botën me fotot e saj te bukura