Home Uncategorized Nëse keni njolla të bardha në lëkurë nisuni me vrap për te...

Nëse keni njolla të bardha në lëkurë nisuni me vrap për te mjeku/ Mund të keni këtë problem të madh që ua shkakton

93

Pra nëse këto njolla dalin në një pjesë të trupit, atëherë kanë për t’u shfaqur dhe në anën tjetër po njësoj.

Më poshtë do të mësoni nga AgroWeb.org shkaqet përse shfaqen dhe produktet që duhet të konsumoni për të marrë vitaminat e nevojshme në trup.

Shkaqet e shfaqjes së njollave në lëkurë
Shkaku kryesor i shfaqjes së këtyre njollave është mos funksionimi i duhur i melaninës.

Sipas të dhënave të AgroWeb.org qelizat e lëkurës nuk arrijnë të prodhojnë melaninën dhe si pasojë në atë zonë shfaqet një zonë më e bardhë se pigmenti tjetër i lëkurës.

Best Vitiligo Specialist in Delhi, Vitiligo Treatment Doctor in Delhi

Këto zona janë shumë të ndjeshme ndaj diellit, pasi nuk kanë nivelin e duhur të melaninës për t’u mbrojtur.

Gjithashtu konsiderohet si një sëmundje e imunitetit, ku trupi formon anti-trupa që luftojnë vet qelizat e lëkurës që prodhojnë melaninën.

Ndaj dhe formohen zona të bardha në lëkurë.

Largoni njollat kafe ne lekure! - Produkte Natyrale M&D | Facebook

Shkaku më i përhapur i njollave të bardha është mungesa e vitaminës B12, gjë që shkakton aneminë dhe ndjeshmërinë ndaj rrezeve të diellit.

Trajtimet dhe produktet që duhet të konusmoni
Nëse ju merrni sasinë e duhur të vitaminave B, atëherë ju eliminoni probleme si mos-tretja, si dhe reduktoni njollat e bardha në lëkurë.

Ushqimet e pasura me këtë vitaminë janë të shumta, dhe mund të përfshihen lehtësisht në dietën tuaj.

Vezët, frutat e thata, bizelet, brokoli etj janë disa nga ushqimet me përqindjen më të lartë të vitaminave B.

Stresi është një armik i organizmit, nëse ju e ulni nivelin e tij, trupi juaj do të fillojë të funksionoj në mënyrën e duhur.

Ushqimet e pasura me Omega-3 ndihmojnë në uljen e niveleve të stresit, duke ulur përhapjen e njollave të bardha/agroweb

Previous articleUau, si nuk e kishim mësuar më parë këtë/ Numëroni vijat në kyçin e dorës dhe zbuloni sa gjatë do të jetoni
Next articleJu bien flokët me g rushte? Ja si ta zgjidhni problemin me tre produkte që i gjeni kudo, shumë e lehtë paska qenë