Home Uncategorized Nese nuk beni keto 5 gjera atehere do te shtoni peshe edhe...

Nese nuk beni keto 5 gjera atehere do te shtoni peshe edhe po te pini vetem uje

48

Shume njerez nuk ja arrijne qellimit edhe pse perdorin menyrat nga me te ndryshme per te rene nga pesha.

Ne kete artikull do te lexoni disa menyra qe te reduktoni peshen tuaj trupore ne menyre te shendetshme pasi jane te provuara shkencerisht.

1. Beni trajnime per te rene nga pesha

Trajnimi i peshes nuk lejon qe trupi te kaloje ne modalitetin e ulet te konsumit te energjise dhe e ben metabolizmin shume me te shpejte.

Pas stervitjes konsumoni ushqime qe kane proteina dhe keshtu nuk do te keni yndyre shtese ne trup dhe muskujt do te behen me te forte.

2. Ndryshoni ushqimet me shume kalori ne nje jave

Edhe kur ju jeni ne nje diete, trupi ka aftesi te pershtatet. Menyja juaj ka sasi me te vogel ushqimesh duke ulur konsumin e energjise. . Eshte e keshillueshme qe nje here ne jave te konsumoni pjaten tuaj te preferuar me mish edhe nese jeni ne nje diete.

3.Tregoi ndryshimin mes trupit real dhe atij imagjinar

Niveli i larte i lengjeve qe konsumohet ndikojne pozitivisht ne renien e peshes gjate diteve te para te dietes. Duhet te keni nje deficit prej 3500 kalori per te humbur vetem 1 kg. Qe te mos mbeteni te zhgenjyer ndiqeni dieten sic duhet sepse disa njerez mendojne se dieta e jep rezultatin dalengadale dhe si perfundim nuk shohin ndonje ndryshim ne peshen e trupit.

4. Hani me shume proteina dhe perime

Strategjia me e mire per humbjen e peshes eshte dieta e varfer e karbohidrateve. Fibrat dhe proteinat rrisin metabolizmin e trupit tone.Keshillohet te hani nje cope mishi me nivel te ulet te yndyres sesa nje frut te embel pasi karbohidratet e bejne rritjen e nivelit te insulines duke na bere te ndihemi te uritur.

5. Hani ushqim te shijshem

Me siguri qe mendja dhe oreksi do ju kerkoje te hani nje cope cokollate ose nje akullore kur ju denoni veten per mos te ngrene ushqime te mira te embla se nuk jua lejon dieta.

Rekomandohet te hani pjese te vogla nga ushqimet e ndaluara ne diete. Nuk do te arrini nrezultat nese e teproni.

Previous articleSipas studiuesve/ Burri ideal ka keto 5 cilesi, nese i juaji i ka ai eshte i duhuri
Next articleKa 1 arsye dhe 1 ushqim që ju shk akton kaps llëk pa e kuptuar; Ja cili është ai