Home Uncategorized Nuk na e kish marre mendja qe ka perberes me te fuqishem...

Nuk na e kish marre mendja qe ka perberes me te fuqishem se soda e bukes, zbulimi i fundit na habiti te gjitheve

332

Ka 3 gjëra që ju duhet t’u kushtoni gjithmonë vëmendje, sidomos në verë: të mbani lëkurën të hidratuar, ta mbroni atë nga dielli dhe të bëni pushim. Për fat të mirë, e gjitha kjo mund të bëhet me një përbërës të vetëm: me ndihmën e magnezit.

Magnezi është një nga mineralet më të rëndësishme për shëndetin tonë , i nevojshëm për më shumë se 300 procese kyçe në trup, prandaj duhet ta merrni atë në bazë ditore. Shumë prej jush që kanë mangësi të këtij komponenti, mund të përballen me pasoja të rënda shëndetësore.

Përfitimet kryesore të magnezit në shëndet:

Lehtëson inflacionin

Rregullon nivelet e energjisë

Përmirëson shëndetin e ko.ck.ave

Nxit qarkullimin e gja.k.ut

Ul rre.zik.un e diabetit

Përmirëson absorbimin e vitaminës D nga dielli

Përshpejton shërimin e pl.ag.ëve

Përveç marrjes së këtij minerali përmes ushqimit, ka një mënyrë më të mirë për ta përthithur atë përmes lëkurës. Kjo metodë do të plotësojë sasinë bazë të kërkuar të magnezit (270-400 mg për burrat dhe 280-300 mg për gratë). Gjithçka që ju nevojitet është pak klorur magnezi dhe ujë.

Dr. Norman Shelley kohët e fundit ka realizuar një studim në të cilin njerëzit lyenin lëkurën me një locion magnezi. Pas një muaji, pothuajse të gjithë pjesëmarrësit kishin nivele të larta të magnezit në trupin e tyre, gjë që dëshmon se kjo metodë është një mënyrë më e mirë e përfitimit të magnezit.

Përbërësit

½ një filxhan klorur magnezi (e gjeni në fa.rm.aci)

3 lugë gjelle ujë të vluar

Metoda e përgatitjes:

Miksoni përbërësit në një enë të vogël derisa të bëni një lloj paste. Aplikojeni në lëkurë dhe lëreni për disa minuta. Kjo pastë do t’ju ndihmojë në lehtësimin e dhi.mb.jeve të muskujve dhe nyjeve si dhe do të përmirësojë cilësinë e lëkurës tuaj.

Mund ta përdorni edhe si locion të zakonshëm trupi duke shtuar në të pak vaj kokosi dhe

Previous articleMerreni dhe vendoseni vajin e ullirit në mikrovalë për 10 sekonda, më pas ajo që do të ndodhë me flokët tuaj do të jetë
Next articleZbuloni sa sheqer duhet t’i hidhni kafes dhe kujdesi që duhet të tregoni