Categories: Kuriozitete

P irja në këtë mënyrë e u jit do t’iu bëj juve të largoni kilet e tepërta: Rezultatet do t’iu bëjnë që të mos keni

Nëse dëshironi të hu mbni peshë, shtimi i më shumë ujit të pijshëm në dietën tuaj mund t’ju sjellë dobi.

Këtu keni disa informacione se si funksionon kjo. Pesha e trupit tuaj varet nga sa kalori konsumoni në krahasim me sa kalori shpenzoni. Uji i zakonshëm shton zero kalori në dietën tuaj, kështu që një rritje e konsumit të ujit nuk do të shtojë ndonjë shtesë ne peshen tuaj.

Përveç kësaj, uji mund të ju bëjë të ndiheni më të ngopur dhe të kënaqur nëse jeni duke ngrënë ushqim që përmban shumë fibra.

Fibrat e tretshme përdorin lëngje për të krijuar një substancë të ngjashme me xhelin që ngadalëson tretjen, që do të thotë që ushqimet që hani, marrin më shumë kohë që trupi i njeriut të përthithë.

Ka , disa studime që sugjerojnë që perdorimi i dietave te ujshme mund të ndihmojë në uljen e peshës trupore.

Pra, uji mund të jetë vërtet i dobishëm për humbjen e peshës. Ai është 100% pa kalori, ju ndihmon të digjni më shumë kalori dhe madje mund të frenoje oreksin tuaj nëse konsumohet para ngrënies.

Përfitimet janë edhe më të mëdha kur zëvendësoni pijet me sheqer me ujë. Kjo është një mënyrë shumë e thjeshtë për të ulur marrjen e sheqerit dhe kaloritë. Por mos kujtoni se përdorimi i ujit të ftohtë i djeg më shumë kaloritë që merrni.

Por sidoqofte pirja e ujit, të ngrohtë ose të ftohtë, e mban trupin tuaj të shëndetshëm dhe të hidratuar.

Uji i ngrohtë gjithashtu mund të përmirësojë tretjen, të lehtësojë mbingarkesën, dhe madje të nxisë relaksimin, krahasuar me pirjen e ujit të ftohtë. Pirja e ujit ndihmon për të mbajtur në lëvizje sistemin e tretjes. Ndërsa uji lëviz nëpër stomak dhe zorrë, trupi është më i aftë të eleminojë mbeturinat.

Pra pirja e ujit të ngrohte është veçanërisht e efektshme për aktivizimin e sistemit të tretjes. Në shumë raste, pirja e ujit është një mënyrë efektive për lehtësimin dhe parandalimin e kapsllëkut.

Pirja e ujit të ngrohte mund të ndihmojë në zbrazjen e zorrëve tuaja. Kur kjo të ndodhë, mbet uri nat e ushqimit në zorrët tuaja janë në gjendje të elim. inohen nga trupi juaj.

Si përfundim pirja e ujit të ngrohte rregullisht ndihmon në uljen në peshë dhe mund t’ju ndihmojë të mbani të rregullta lëvizjet e zorrëve.

Javorja

Recent Posts

‘Pse po më bën foto?’ Ikin dritat dhe bëhet errësirë në Kuvend, Ministrja Balluku p ërplaset me deputetin

‘Pse po më bën foto?’ Ikin dritat dhe bëhet errësirë në Kuvend, Ministrja Balluku p ërplaset me deputetin

Po diskutohej për enegjinë, ikin dritat në Kuvend. Një situ atë e pakëndshme ndo dhi…

2 mins ago
I tregoi gj yshes se burri po e t radhtonte. Ajo i jep një mësim jete…

I tregoi gj yshes se burri po e t radhtonte. Ajo i jep një mësim jete…

Të moshuarit janë plot me urtësi dhe përvoja jetësore, për këtë arsye është më se…

4 mins ago
Vjen LAJMI i mrekullueshëm për të gjithë ne, sapo e njoftoi Kryeministri Rama…

Vjen LAJMI i mrekullueshëm për të gjithë ne, sapo e njoftoi Kryeministri Rama…

Kryeministri Edi Rama ka dhënë pak mëparë lajmin e bukur se njohja e patentave shqiptare…

7 mins ago
Zbulohen që sot 3 gocat që do futen nesër në ‘BBV’. Një këgëtare, një blogere dhe moderatorja shumë e njohur

Zbulohen që sot 3 gocat që do futen nesër në ‘BBV’. Një këgëtare, një blogere dhe moderatorja shumë e njohur

Pas largimit të E lhaid Cufit, që ishte edhe i eleminuari i parë nga “B…

5 hours ago
Njoftimi zyrtar: Kush lejohet të udhëtojë drejt Italisë nga sot

Njoftimi zyrtar: Kush lejohet të udhëtojë drejt Italisë nga sot

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se qeveria italiane ka forcuar masat ku…

5 hours ago
Nxënësit nuk shkojnë dot në shkollë se nuk ka furgona, ministrja K ushi bën lëvizjen e rëndësishme

Nxënësit nuk shkojnë dot në shkollë se nuk ka furgona, ministrja K ushi bën lëvizjen e rëndësishme

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka njoftuar sot se do të zhvillojë një takim te…

5 hours ago