Categories
Kuriozitete

Plot 8 shenjat qe tregojne mu ngesen e vita mines D, tani eshte pikerisht koha kur mund ta merrni ate me se miri

Vitamina D është një vitaminë e tretshme që ndikon shumë në sistemet e trupit tonë nga sigurimi i furnizimit me kalcium ndaj eshtrave tona, deri tek forcimi i sistemit imunitar. Normalisht e marrim këtë vitaminë nga ushqimet, suplementet dhe rrezet e diellit, por kur diçka shkon keq dhe ne përballemi me mungesën e vitaminës D, sistemet tona të trupit mund të dëmtohen.

Djersitja e kokës

Ka një sërë simptomash që mund të tregojnë se niveli i vitaminës D është i ulët. Literatura shkencore e përshkruan djersitjen e tepruar tek të sapolindurit si një nga shenjat e hershme të mungesës së kësaj vitamine.

Një nga simptomat më pak të dukshme të mungesës së vitaminës D tek të rriturit është djersitja e tepërt e kokës në krahasim me pjesën tjetër të trupit.

Nëse koka juaj djersitet shumë kjo mund të lidhet me mungesën e vitaminës D në trupin tuaj dhe mund t’ju duhet të konsultoheni me mjekun tuaj.

Dhimbja e kockave

Mungesa e vitaminës D mund të dëmtojë aftësinë e trupit për
të futur kalciumin në indet e kockave, të cilat mund të çojnë në osteomalacia ose dobësim të eshtrave. Një mangësi e vitaminës D mund të shoqërohet me dhimbje të ndryshme muskulo-skeletore, në veçanti, me dhimbje të kockave tibiale dhe butësi.

Rekomandohet të siguroheni që po merrni përditë sasinë e
nevojshme të vitaminës D për të shmangur dhimbjen e kockave, frakturat e kockave dhe sëmundjet e lidhura me të si osteoporozën.

Dhimbje muskulore

Vitamina D prek jo vetëm eshtrat tona, por edhe muskujt tanë. Mungesa e kësaj vitamine mund të shkaktojë dhimbje të forta muskulore, dobësi, masë të zvogëluar të muskujve dhe shërim të dobët të muskujve pas një aktiviteti fizik të fortë.

Nivelet e ulëta të vitaminës D gjithashtu mund të shkaktojnë dhimbje kronike të përhapura në trup, që është një nga simptomat kryesore të fibromialgjisë.

Një sistem imunitar i dobët

Vitamina D luan një rol të madh në mbështetjen e sistemit
imunitar. Pa dijeni, mjekët filluan të përdorin këtë vitaminë për të trajtuar infeksionet shumë kohë më parë, para se të zbuloheshin antibiotikët.

Pacientët e tuberkulozit, për shembull, u dërguan në sanatoriume ku ata ishin të ekspozuar ndaj dritës së diellit, të cilat, siç mendonin mjekët, vriste drejtpërdrejt infeksionin.

Pra, nëse vuani nga infeksione të shpeshta virale, niveli i ulët i vitaminës D mund të jetë arsyeja.

Lodhja dhe dobësia

Shpesh tentojmë t’ia atribuojmë lodhjen dhe mërzinë me një mënyrë jetese të zënë ose me mungesën e gjumit. Megjithatë, rezulton se mungesa e vitaminës D në trup mund të përfshihet gjithashtu.

Një studim që vërejti efektin e plotësimit të vitaminës D tek pacientët me lodhje, tregoi një reduktim të ndjeshëm të simptomave të lodhjes pas normalizimit të niveleve të vitaminës D.

Shërimi i ngadaltë i plagëve

Një studim ka treguar se trajtimi 12-javor për plotësimin me vitaminë D rezulton në një reduktim të ndjeshëm të plagëve në mesin e pacientëve me ulcera në këmbë të personave diabetikë.

Shkencëtarët besojnë se vitamina D kishte një efekt pozitiv në stabilizimin e niveleve të glukozës në gjak dhe kolesterolit në pacientët nën hulumtim. Nëse plagët tuaja shërohen ngadalë (sidomos nëse keni diabet), kushtojini vëmendje nivelit të kësaj vitamine në trupin tuaj.

Rënie e flokëve

Ka shumë faktorë që mund të shkaktojnë rënien e flokëve dhe mungesa e vitaminës D është një prej tyre. Mungesa e kësaj vitamine mund të çojë në një proces të dëmtuar të ciklit të rritjes së flokëve, hollimit dhe rënies së tyre. Vitamina D luan një pjesë integrale në procesin e rritjes së flokëve në pikën e lindjes së flokëve dhe mund të përdoret si një shtojcë që synon trajtimin e humbjes së flokëve.

Ankthi dhe depresioni

Vitamina D është një vitaminë unike që ndikon shumë pjesë të trupit tonë, duke përfshirë edhe trurin. Pasi vitamina të merret përmes ushqimit ose të sintetizohet në lëkurën tonë, ajo liron neurotransmetues si dopaminën dhe serotoninën që ndikojnë në funksionimin e trurit.

Sipas shkencëtarëve, mungesa e vitaminës D mund të çojë në ankth, depresion dhe madje mund të lidhet me sëmundjet mendore duke përfshirë skizofreninë. Nëse keni ndonjë nga shenjat e mungesës së vitaminës D, planifikoni një vizitë tek mjeku juaj, i cili do të vlerësojë nivelin e kësaj vitamine në trupin tuaj dhe do t’ju përshkruajë dozën e nevojshme të vitaminës D.

Categories
Lajme

Vendi po “di gjet”, temper aturat disa gradë mbi normalen! Ja çfarë kanë sjellë nga Afrika dy anticklonet e fundit

Një valë e nxehtë detare, e cila filloi në fillim të majit 2022, tani po përhapet drejt lindjes në Detin Mesdhe. Valët e të nxehtit detar ndodhin kur temperaturat e oqeanit tejkalojnë një prag ekstrem për më shumë se 5 ditë rresht. Në muajin e kaluar, dy anticiklone kanë sjellë ajër të nxehtë nga Afrika subtropikale në Detin Mesdhe.

Vëzhgimet e fundit satelitore të temperaturës së sipërfaqes së detit, të ofruara nga Shërbimi Detar i Kopernikut , konfirmojnë efektin befasues që ka pasur ky ajër i ngrohtë në det. Për shembull, Deti Ligurian përjetoi kushte e një vale të nxehtë detare për 3 javë përpara se të kalbet dhe të rishfaqen në mes të qershorit duke shtuar gati 5 gradë mbi mesataren.

Monitorimi dhe parashikimi i valëve të të nxehtit detar do të bëhet kyç për vlerësimin dhe shmangien e dëmtimit të ekosistemeve dhe aktiviteteve të rëndësishme ekonomike si peshkimi dhe akuakultura. CMCC menaxhon Sistemin e Parashikimit Mesdhetar (MedFS), i cili prodhon parashikime për 10 ditët e ardhshme dhe një rindërtim të së kaluarës së afërt, të dyja të disponueshme pa pagesë në Shërbimin Detar Copernicus. Gjatë dy muajve të fundit, analiza MedFS ka qenë në gjendje të kapë me saktësi fillimin, qëndrueshmërinë dhe prishjen e kushteve aktuale ekstreme të temperaturës së sipërfaqes, shkruan ReiNews.

Vala e të nxehtit detar do të mbulojë ende pjesën më të madhe të pellgut perëndimor, por do të vazhdojë të përhapet në detet Adriatik dhe Jon. Në maj 2003, kushtet ishin të ngjashme me ato që janë sot. Ngjarjet më serioze, më të gjata dhe më shkatërruese ekologjike të regjistruara ndonjëherë pasuan në korrik dhe gusht. Që atëherë, numri, kohëzgjatja dhe intensiteti i valëve të stuhive kanë vazhduar të rriten në të gjithë Mesdheun.

Categories
Lajme

Keni bërë plane për pus hime kete fundjave? Moti merr kthesën e papritur diten e neserme

Vendi këtë fundjavë do të ketë ndikim të masave të qendrueshme të ajrit.

Këto do të sjellin mot të kthjellët në mëngjes por në mesditën e pasditen e ditës së shtunë me vranësira shtresore. Në zonat malore do të marrin zhvillim dhe lokalisht do të pasohen nga reshje shiu.

Ditën e diel moti përgjithësisht parashikohet i kthjellët me vranësira kalimtare në male.

Sipas Shërbimit meteorologjik Ushtarak era do të fryjë nga verilindja e veriperëndimi e lehtë e mesatare në bregdet.

Valëzimi në dete i forcës 2 dhe 3 ballë.

Temperaturat nuk do të pësojnë luhatje të ndjeshme.

Categories
Lajme

“Sapo më morën në telefon”/ Heqja e ve tos, reagon Rama: BE vepron shpejt për…

Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas votimit zyrtarisht nga parlamenti bullgar për heqjen e VETO-s dhe hapjen e rrugës së integrimit të Shqipërisë me Bashkimin Europian.

Rama thotë se partia e tij Boyko Borissov dhe të tjerët shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së. Ndërkohë kryeministri i bën thirrje BE të veprojë sa më shpejt.

“Sapo mora një telefonatë nga kryeministri Boyko Borissov. Nuk mund ta falënderoja sa duhet për mendimin e tij të mirë që më thirri, por mund ta falënderoja për rolin e tij përcaktues në heqjen e VETO-s në parlament! Mik i vërtetë, lider i vërtetë. Partia e tij GERB dhe të tjerët shpëtoi fytyrën e Bullgarisë dhe BE-së! Tani BE duhet të veprojë shpejt’, shkruan Rama.

Categories
Kuriozitete

Hɑni një v ezë të zier dhe pɑk ut hull çdo mëngjes, ky kombinim do të zhduk ar mikun më të madh të trupit tuaj

Keni ngrênê ndonjêherê vezê tê zierɑ, pêrzier me uthull?

Me siguri qê jo, por kur tɑ zbuloni se çfɑrê bên besoj se do tɑ provoni.Besojeni ose jo, nêse konsumoni njê vezê tê zier nê mêngjes me uthull do tê zhduk njê ngɑ ɑr’miqtê kryesorê tê shêndetit tuɑj: nivelet e lɑrtɑ tê sheqerit nê gj’ɑk.

Diɑbeti, njê prob’lem shumê i zɑkonshêm shêndetêsor qê prek njerêzit nê mbɑrê botên, ndodh kur pɑnkreɑsi ndɑlon prodhimin e in’sulinês ose kur trupi nuk êshtê nê gjendje tê pêrdorê siç duhet ins’ulinên qê kɑ.Simptomɑt e zɑkonshme tê diɑbetit jɑnê urinimi i shpeshtê gjɑtê nɑtês, etjɑ, humbjɑ e shpejtê e peshês, kruɑjtjɑ e pe’nisit ose vɑg’inês, pr’erje ose pl’ɑgê qê jɑnê tê ngɑdɑltɑ pêr tu shêr’uɑr, pɑmjen e pɑqɑrtê, lodhjen.Ndiqen! videon per te kuptuɑr se per qfɑre behet fjɑle:

Si tɑ pêrgɑtisni? Zieni njê vezê nê mbrêmje dhe qêrojeni, mê pɑs shponi disɑ vrimɑ te vezɑ duke pêrdorur pirunin. Vendoseni nê njê tɑs dhe hidhni uthull.

Lêreni tê qêndrojê ɑshtu gjɑtê nɑtês. Nê mêngjes hɑni vetêm vezên jo uthullên qê ndodhet nê tɑs.

Gjɑtê vɑktit pini njê gotê ujê tê vɑkêt nê tê cilên keni shtuɑr mê pɑrê njê lugê gjelle uthull. Dihet mirê se vezêt jɑnê shumê ushqyese dhe jɑnê njê burim i shkêlqyeshêm i proteinɑve. Ky mêngjes do tê zvogêlojê oreksin dhe do tê kontribuojê pêr t’u ndier mê energjik.

Categories
Lajme

S inoptikania ben par alajmerimin e forte: Më e keqja ska ardhur ende. Ja ditet dhe qytetet me te nxehta

Temperaturat gjatë diteve te fundjavës në Shqiperi pritet të shënojnë 36-37 gradë Celsius.

Sinoptikanja Lajda Porja nga MeteoAlb, tregoi se zonat më të nxehta do të jenë Kopliku, Shkodra, Tirana, Gjirokastra, Elbasani, Berati. Në zonë të caktuara, do të kapërcehet dhe kjo vlerë.

Megjithatë, mëngjeset dhe mbrëmjet nuk janë më temperatura shumë të larta, janë lehtësisht mbi mesataren shumë vjeçare. Mesdita më pas është e nxehtë.

Nuk ka reshje shiu, me përjashtim mbrëmjen e së shtunës, ku priten rrebeshe të izoluara në veri-verilindje.

Pritet që i nxehti të na shoqërojë jo vetëm këtë fundjave, por dhe fillimin e javës tjetër. Sipas parashikimeve, më e keqja pritet javën që vjen, thotë Porja, që do të thotë se do të jenë ditë përvëluese për të gjithë.

Categories
Lajme

Kush ka pa und në xhep ka 100 ditë kohë t’i shpenzojë, ndryshe do mbetet pa gjë

Londër- Banka e Anglisë tha se njerëzit që mbajnë 14.5 miliardë £ (25.8 miliardë dollarë) në kartëmonedha të vjetra letre kanë vetëm 100 ditë për të shpenzuar ose depozituar paratë përpara se ato të bëhen të pavlera.

Banka Qendrore e Mbretërisë së Bashkuar tha se rreth 477 milionë nga kartëmonedhat e fundit të mbetura të Britanisë të shtypura në letër mbeten në duart e publikut, por do të pushojnë së qeni kurs ligjor pas 30 shtatorit.

“Shumica e kartëmonedhave prej letre tani janë hequr nga qarkullimi, por një numër i konsiderueshëm mbetet në ekonomi,” tha Sarah John, shefe arkëtare në BOE.

Shënimet e letrës janë të fundit të llojit të tyre në Angli. Banka qendrore filloi të printonte në një polimer të ngjashëm me plastikën që është më i qëndrueshëm dhe ka karakteristika të përmirësuara të sigurisë.

Ka ende 8.2 miliardë £ nga kartëmonedhat 50 £ dhe 6.3 miliardë £ nga ato 20 £ në qarkullim. /abcnews.al

Categories
Kuriozitete

Do te keni 1 ndryshim te papritur/ Astrologia M eri Sh ehu paralajmeron keto 2 shenja horoskopi

Dashi

Sot lidhja e Henes me Uranin ju rreshket pak kemben dhe i vonon planet tuaja ne pergjithsi !Nje ndjenje corrientuese po ju gerryen shpirtin !

Demi

Sot ndodh nje ndryshim i papritur dhe ndjeheni sikur qetesia eshte prishur nje here e pergjithmone !

Binjaket

Sapo filluat mire diten e djeshme dhe sot dicka ju ngacmon nervat duke ju bere nervoz dhe keni ndjesine qe akoma nje e fshehte e juaja mund tju rrezikoj !

Gaforrja

Nje lajm i papritur ju kthen vemdndjen tek mundesia juaj per te ndryshuar nje situate ne dukje te ngaterruar keq !

Luani

Merruni sot me nje bisede delikate mbi nje ceshtje pune e cila megjithese nuk ishte stabel perseri ju jepte nje kenaqesi !

Virgjeresha

Sot mund te humbni rruges nje mbeshtetje e cila ju kishte dhene siguri Me kete ndryshim ndjeheni se do filloni nga e para nje rrugetim !

Peshorja

Nje femer e afert ju kujton se keni disa shpenzime shtese dhe se do beni nje ndryshim shtepie apo pronesie !

Akrepi

Jeni perseri perball ngjarjeve te reja dhe nje prurje te re njohjesh Spo mbaron cikli i njohjeve !Te tjeret behen shume te paqendrueshem !

Shigjetari

Nje pune e re dhe nje ndryshim nuk ju le te binji ne rutine Mjafton te mos ndjeheni ne mes te askundit

Bricjapi

Dashuria per ju duket mision i pamundur por nese filloni nje bashkejetese mos vini kushte !Mos beni ndryshime sot !

Ujori

Hena mbi Uranin tuaj ju fton te merreni me punen dhe nje ceshtje familjare Natyrisht nese ju ngelen me nerva !

Peshqit

Ska asgje te sigurt per ju qofte plan apo premtim Merrni me nend cfarre mund te ndodh mbi nje baze te paqendrueshme !

Categories
Kuriozitete

Do takoni 1 person qe do ju ndryshoj jeten/ Astrologia M eri paralajmeron kete shenje horoskopi

Dashi

Mos i anashkaloni gjërat. Tregoni gatishmëri për të diskutuar gjithçka në shtëpi. Nëse ndiheni të pasigurt për disa vendime të fundit, diskutojini ato me familjen. Një familjar nuk do të jetë i gatshëm të ndryshojë mendje. Vetëm mbani mend: ata nuk mund t`i lexojnë mendimet tuaja. Kështu që mos i mbani për vete.

Demi

Takimi juaj i parë me dikë që sapo e keni njohur, ju dha përshtypjen se keni pak, ose aspak të përbashkëta me njëri-tjetrin. Tani që po kaloni më shumë kohë së bashku, mund të habiteni se sa mirë po dukeni bashkë. Kjo thjesht tregon se sa gënjeshtare mund të jenë përshtypjet e para.

Binjakët

Edhe pse do të dëshironit t’i largoni disa angazhime nga rruga juaj, nuk doni t’i nxitoni. Në fakt, në disa raste mund të preferoni t’ju jepet më shumë kohë për të shqyrtuar të gjitha faktet dhe shifrat e përfshira. Nëse vërtet duhet të merrni një vendim të shpejtë, mund të mbështeteni në intuitën tuaj për t’ju ndihmuar të bëni gjënë e duhur.

Gaforrja

Një familjar apo koleg po ju mërzit. Ky nuk është një rast i vetëm. Përtacia e tyre ju ka mërzitur për një kohë të gjatë. Do të jetë një lehtësim kur të shikoni se tashmë po i merr seriozisht detyrat e veta.

Luani

Jeni të etur për të ecur përpara me një projekt të veçantë. Në të njëjtën kohë ju pranoni kufizimet tuaja dhe nuk do ta lejoni veten të jeni tepër të sigurt duke ditur se si kjo mund t’ju shkatërrojë shpresat dhe dëshirat. Ju po mësoni nga gabimet tuaja të së kaluarës. Përparimi i qëndrueshëm do t’ju bëjë të ndiheni më shumë sesa të kënaqur.

Virgjëresha

Kurioziteti dhe vendosmëria e të tjerëve mund të mos pakësohet, por tani do ta keni më të lehtë të ndërmerrni veprime evazive. Ju ndjeni se dikush në shtëpi ka diçka në mendjen e tij. Nxitini ata që t’i nxjerrin hapur ankesat e tyre. Ju nuk mund t’i ndihmoni ata nëse nuk flasin për këtë.

Peshorja

Të folurit dhe jo përbuzja është mënyra e vetme për të zgjidhur keqkuptimet në vendin e punës. Në çështjet e dashurisë dhe miqësisë ju keni filluar të ndiheni më të kënaqur dhe më të lumtur se sa keni qenë për disa kohë. Kjo do të ketë shumë të bëjë me planet që po bëni për pushimet e ardhshme.

Akrepi

Dikush në familje po tregohet jashtëzakonisht kokëfortë dhe ju e dini që nuk jeni aq të paarsyeshëm sa po ju bëjnë të ndiheni. Mund të duket sikur ky njeri po del kastile kundër ideve tuaja vetëm e vetëm për oponencë.

Shigjetari

Një udhëtim i gjatë është një mundësi. Mezi prisni të takoheni me disa miq me të cilët ndani të njëjtin mendim. Ju madje mund të gjeni një mënyrë të shkëlqyer për të realizuar një hobi të përbashkët, ose për të mbledhur fonde për një bamirësi.

Bricjapi

Jeni të fokusuar në arritjen e rezultateve. Mos e humbisni humorin që mu karakterizon ndërkohë. Nëse po shpresoni t’i bëni përshtypje shefit tuaj, përballja me kërkesa të papritura, pa kërkuar udhëzime, do t`ju prishte punë.

Ujori

Imagjinata, origjinaliteti dhe vendosmëria është e juaja dhe mund t`i përdorni plotësisht. Mos u habisni kur të zbuloni se dëshira për t’u çliruar nga tradita është e fortë edhe pse dikush do të përpiqet të pengojë idetë tuaja jo të zakonshme.

Peshqit

Shëndeti juaj është i rëndësishëm dhe nuk duhet neglizhuar. Nëse jeni të përfshirë në ndonjë lloj sporti, do të jetë e rëndësishme të ndërmerrni veprime për të trajtuar çdo sëmundje fizike. Nëse i injoroni ato dhe keni stres të vazhdueshëm në trupin tuaj, kjo do t’ju pengojë të vazhdoni përpara.

Categories
Kuriozitete

Do te keni 1 zhvillim te madh ekonomik/ Astrologia Meri Shehu paralajmeron keto 2 shenja horoskopi

Dashi

Pozicioni i ri i Aferdites ne Binjak ji sjell prane njerez te afert dhe te dashur per ju !Do keni njohje te kendshme dhe mesazhe te bukurua!

Demi

Mund te ndodh qe kete periudhe te interesoheni per ekonomine dhe te luani me dy porta ne shkembimet ekonomike!

Binjaket

Aferdita ne shenjen tuaj ju bene joshes dhe ju sjell shume takime e kontakte Merruni me marredheniet ne pergjithesi!

Gaforrja

Nga sot klima ne ceshtjet sentimantale do jete shume e ngaterruar !Nje nervozizem ju sjell ne perballje me partneret tuaj!

Luani

Ceshtjet ekonomike ngaterrohen paksa !Por ne pune do keni shume hapesira per tu zhvilluar! Shfrytezojini!

Virgjerasha

Ceshtjet familjare rikthehen perseri per tu diskutuar Aferdita ne binjak ju sjell te dashur te rinj ne jeten tuaj!

Peshorja

Aferdita ne Binjak do premtoj shume per ju ne ceshtjet erotike !Por disa ceshtje pune perseri do grumbullohen shume!

Akrepi

Nga sot do cliroheni shume ne ceshtjet ekonomike Por per disa nga ju perseri do kete tensione e debate neper puna!

Shigjetari

Jeta ecen dhe ju po lufyoni midis te kaluares dhe te ardhmes Por nga sot jeta erotike do embeltohet!

Bricjapi

Nga sot duhet te perparoni ceshtje pune dhe shendeti Keni dilema ne ceshtjet personale dhe ekonomike!

Ujori

Dicka ndryshon sot ne jeten tuaj erotike! perpiquni te gjeni zgjidhje ne ceshtjet ekonomike !

Peshqit

Pasuria qe lidhet me familjen do shkoj me mbaresi ne diten e sotme !Persona te afert do kujdesen per ju !Nje plan mund te kete shtyrje!