Home Uncategorized Para 4 vitesh një shoqe më tregoi për kurën me ujin e...

Para 4 vitesh një shoqe më tregoi për kurën me ujin e qepës/ Që nga ajo ditë nuk i jam ndarë, se keni idenë sa mirë më ka bërë, ja ku është dhe receta për ju

636

Kjo kure eshte njohur gjeresisht per te mirat qe i sjell gjithe organizmit e ne veçanti shkrirjes se dhjamit te tepert ne trup.

Kjo kure kerkon pak durim pasi zgjat 30 dite por pergatitja e saj eshte shume e thjeshte.Ajo nderpritet per nje periudhe 1 apo 2 mujore e me pas mund te niset serish per nje tjeter periudhe 30 ditore e keshtu me rradhe.
Perfitimet e saj shendetesore jane te gjithaneshme per gjithe organizmin ndonese me shume njihet per shkrirjen e yndyrnave te teperta.

Kura 30 ditore me ujin e qepës që bën mrekullinë për shëndetin tuaj – Shëndeti

Ne kete artikull do te lexoni si ta pergatisni, perdorni si dhe perfitimet qe gjithe organizmi merr prej saj.
Uji i qepes eshte i pasur me vitamine B6, acid folik, kalium,magnez,hekur fosfor ashtu edhe me vitamine C. Permes qepes mund t’i konsumoni ne nje gote te vetme te gjitha keto vitamina dhe minerale.

Ja menyra se si ta pergatisni dhe te perdorni ujin e qepes:

Merrni nje kokerr qepe, te cilen ne mbremje duhet ta qeroni nga lekura. Qepen ndajeni ne kater pjese dhe te katerta pjeset duhet t’i vendosni ne nje ene me 250 ml uje.

Pergjate gjithe nates lereni ne temperature ambjenti dhe pasi te keni hequr pjeset e qepes konsumoheni te nesermen esell ne mengjes dhe me pas mund te vijoni te konsumoni mengjesin.Kete proces duhet ta beni çdo dite per 30 dite.
Uji i qepes do te nise gradualisht te shkrije dhjamin dhe yndyrnat e tjera ne trup njekohesisht do te ushqeje organizmin me vitamina dhe minerale.

Fale sasise se fibrava qe ka, uji i qepes permireson tretjen. Ai gjithashtu ndihmon ne shendetin e zemres duke parandaluar akumulimin e yndyrnave te patretshme ne aorte dhe ndikon ne reduktimin e kolesterolit.

Per shendetin e flokeve, uji i qepes eshte i jashtezakonshem dhe kjo fale permbajtjes se sulfurit. Sulfuri eshte nje
nga ushqyesit me te domosdoshem per floket.

Dy here ne jave per dy muaj aplikoni tek floket dhe skalpi i kokes ujin e qepes dhe do te shihni rezultatin tek shendeti dhe rritja e flokeve tuaj.

Nese keni zbokth, mjafton te merrni nje pambuk te lyer me ujin e qepes dhe te lyeni skalpin e kokes. Mbajeni per 10 minuta duke e masazhuar dhe mbulojeni pjesen e flokeve me nje peshqir . Mbajeni edhe per 20 minuta te tjera dhe me pas lajeni si zakonisht koken me shampo

Previous articleE keni menduar ndonjëherë pse ekziston ajo vrima e vogël në lavaman/ Më në fund vjen përgjigjia, duhet ta dinë të gjithë
Next articleMos i hidhni/ Farat e kungullit bëjnë mrekulli për shën detin tuaj- Ju shërojnë nga këto sëm undje