Categories: Lajme

Parashikimi i fr ikshëm i meteorologut grek: Acari do të g odasë Shqiperine dy javët e para të janarit

Motit pranveror po i vjen fundit dhe ditët në vijim do të rikthejnë dimrin. Parashikimi vjen nga meteorologu grek Klearchos Marousakis i cili thekson se në dy javët e ardhshme të janarit rajoni do të g oditet nga një s tuhi të ftohti që është pagëzuar me emrin “Omega”.

Stuhi e të ftohtit do të sjellë reshje dëborë edhe në zonat fushore ndërsa në male do të ketë reshje të dendura.

Pritet të mbizotërojë rryma ajrore të ftohta, pra lëvizje të masave nga veriu në jug dhe do të sjellë sërish dimrin në rajon por edhe në një pjesë të madhe të kontinentit të vjetër.

Arsyeja e këtyre ndryshimeve klimaterike sipas meteorologut vjen nga zhvillimi i barrierës “OMEGA” drejt Evropës perëndimore – veriperëndimore. Në thelb, ky është një shpërthim atmosferik Azores (anticiklon Azores).

Javorja

Recent Posts

Rama jep lajmin e mirë/ Këto janë familjet e para që marrin zarfin e mbushur me lekë për…

Rama jep lajmin e mirë/ Këto janë familjet e para që marrin zarfin e mbushur me lekë për…

Kryeministri Rama bën me dije se gjatë vitit 2021 kanë lindur mbi 43 mijë fëmijë,…

10 hours ago
Italia hap rreth 70 mijë vende pune, në listë edhe punëtorët nga Shqipëria

Italia hap rreth 70 mijë vende pune, në listë edhe punëtorët nga Shqipëria

Ministria e Brendshme italiane ka bërë të ditur numrin maksimal të lejeve të punës që…

1 day ago
Edi Rama ka një superlajm për fa miljet shqiptare: Do ta heqim

Edi Rama ka një superlajm për fa miljet shqiptare: Do ta heqim

Kryeministri Rama ka premtuar se gjatë mandatit të tretë shqiptarët nuk do të paguajnë asnjë…

1 day ago
Me sh alët e hapura në krah të Sinan Hoxhës, nuk e besoni si dukej Amarda To ska para 20 vitesh

Me sh alët e hapura në krah të Sinan Hoxhës, nuk e besoni si dukej Amarda To ska para 20 vitesh

Bëhet fjalë për Amarda Toskën, e cila e ka nisur karrierën në ekran si balerinë…

1 day ago
Përse duhet t’i vendosni patatet në m akinën e larjes së enëve

Përse duhet t’i vendosni patatet në m akinën e larjes së enëve

E doni purenë, pataten e fërguar apo të grirë? Nëse përgjigjja është PO, atëherë ky…

1 day ago
Truku i thjesht qe ju shkrin dhe pastroni fri goriferin vetëm për gjysmë ore

Truku i thjesht qe ju shkrin dhe pastroni fri goriferin vetëm për gjysmë ore

Në radhë të parë, sepse duhet të prisni që të shkrihet i gjithë akulli dhe…

1 day ago