Home Kuriozitete Për të gjithë ato që janë të prekur nga Koronavirusi : Blerina...

Për të gjithë ato që janë të prekur nga Koronavirusi : Blerina Bombaj na jep ushqimet dhe dietën ideale që duhet të konsumojmë

114

Në këtë situatë të vështirë që po kalojmë të gjithë tani më shumë se kurrë duhet të kujdesemi për shëndetin, duke nisur që nga mënyra si ushqehemi. Për ata që s’ janë prekur Akoma duket të kujdesen ndërsa ata që janë të prekur duhet të bëjnë shumë kujdes me çfarë konsumojnë.

Dihet që një dietë e shëndetshme është arma më e mirë për të mbrojtur veten nga viruset. Në këtë situatë të vështirë dietologia Blerina Bombaj na vjen në ndihmë me një dietë të specifikuar antivirale.

Dieta :

Mengjes : Buke thekre, vaj ulliri, djathe, veze e zier, kos 1 leng shege, karrote, portokall.

Paradite : Dy gota caj me : Kurkume, karafila, dafine, kanelle, pak lekure shege, 1 kupe kos shtepie me pak hudhra dhe koper.

Dreke : Sallate jeshilesh te ndryshme me shume qepe te njoma, vaj ulliri me hudhra dhe leng limoni. Mish pule me patate ose oriz, 1 leng portokall me shege.

Pasdite : 1 caj si paradite, 1 kupe kos, mjalte, 30gr fara kungulli molle, manderina.

Darke : sallate me laker te bardhe, te kuqe, karrota, panxhar te grire te gjalle, portokall, supe me brokoli ose lulelaker ose kerpudha ose kungull teverdhe. Pak mish pune me makaron te vogel, 1 caj si paradite.

Para gjumit : 1 luge caj susami me mjalte dhe turmerik

Previous articleEksperti e thote troc: Ja 2 bizneset qe po perhapin covid 19 qe duhet te mbyllen…
Next articleLë pa fjalë, Pipero : Mbyllja nuk është zgjidhje por është e detyruar, gjithashtu një mbyllje e plotë si në Mars do të jetë