Categories: Kuriozitete

Rrallë herë është pjesë e ta volinës sonë : Nga përmirsimi i shikimit e deri tek mbajtja larg e sëm/ undjes së

Vlerat fantastike të patëllxhanit vijnë kryesisht nga vitaminat dhe mineralet. Patëllxhani është i mbushur me vitamina C, K, B6, magnez, fosfor, bakër, fibër, acid folik, potas dhe mangan.

Patëllxhani është një nga perimet më të dashura për shqiptarët. E bëjmë turshi, e gatuajmë në tavë apo e bëjmë turli.

Ai i përket familjes Solanacaea që ka lidhje me domatet, specat dhe patatet. Patëllxhanët rriten njësoj si domatet.

Ekzistojnë plot 300 varietete të patëllxhanit që ndryshojnë nga forma, përmasa dhe ngjyra si jeshile, të bardha, vjollcë dhe portokalli. Patëllxhanët në përmasa të vogla kanë një lëkurë mjaft të hollë dhe shije më të ëmbël se patëllxhanët e mëdhenj.

Prodhimi

Në Shqipëri, patëllxhani kultivohet prej shekujsh dhe është pjesë e pandarë e gatimeve vendase.

Përdorimi i tij mbetet pjesë e traditës orientale të gatimit me shembullin më të mirë atë të tavës,imam bajalldi, por edhe format e reja të gatimit si pjesë e turlive me zarzavate të ziera janë tradicionale për shqiptarët. Pa harruar që glikoja me patëllxhanë të vegjël mbushur me bajame është një specialitetet më vete.

Vetitë

Patëllxhanët kanë nivele të ulëta të yndyrës, kolesterolit dhe kripës. Patëllxhanët janë një zëvëndësues ideal i mishit në dietat vegjetariane.

Ato kanë aftësinë të forcojnë ko ckat, parandalojnë osteoporozën, reduktojnë shenjat e anemisë, fuqizojnë funksionet e trurit, përmirësojnë shëndetin kardiova skular, sistemin tretës, ndihmojnë me rënien në peshë, mbajnë diabetin nën kontroll, ulin str esin, mbrojnë fosh njat nga def ektet e lindjes, madje edhe parandalojnë tum. oret.

Vlerat fantastike të patëllxhanit vijnë kryesisht nga vitaminat dhe mineralet. Patëllxhani është i mbushur me vitamina C, K, B6, magnez, fosfor, bakër, fibër, acid folik, potas dhe mangan.

Tretja.

Patëllxhani është një burim i jashtëza konshëm i fibrës, një element i nevojshëm për mbajtjen e një diete të balancuar.

Fibra është thelbësore për shëndetin gastrointestinal, për lëvizjen e rregullt të zorrëve dhe të muskujve përgjegjës për përcjelljen e ushqimit në trup.

Nxit Rënien në peshë.

Duke qenë se patëllxhani nuk ka as yndyrë as kolesterol, është një ushqim shumë i shëndetshëm për njerëz që përpiqen të bien në peshë ose të lu ftojnë obe zitetin.

Fibra parandalon çlirimin e ghrelinës, një hor mon që i jep sinjal trurit kur na ka marrë sërish uria. Kur ndihemi të ngopur, nuk kemi dëshirë për të ngrënë sërish, ndaj përpjekjet për të rënë në peshë janë të suksesshme.

Rrit imunitetin.

Patëllxhani është një burim i pasur antioksidantësh të cilët shërbejnë si mburojë ndaj një sërë sëm. undjesh.

Patëllxhani ka vitaminë C, një element thelbësor në sistemin imunitar sepse stimulon prodhimin dhe aktivitetin e qelizave të bardha.

Përmirëson shëndetin e ko ckave.

Patëllxhani është shumë i mirë për ata që janë të rrez. ikuar nga degradimi i ko ckave dhe osteoporoza. Patëllxhani ka hekur dhe kalcium që janë të rëndësishme për ko ckat.

Ndihmon kundër Anemisë.

Patëllxhanët janë të pasur me hekur, por edhe me bakër, që si hekuri është thelbësor për qelizat e kuqe.

Rregullon funksionet e trurit.

Patëllxhani është i pasur me element që përmirësojnë shëndetin e përgjithshëm nervor. Ato mbrojnë trurin nga radikalet e lira dhe mbrojnë organizmin nga toksinat dhe sëm. undjet duke rritur qarkullimin e gja kut dhe oksigjenit në tru.

Rrit shëndetin kardiova skular.

Zemra është një tjetër përfituese e vlerave të patëllxhanit që siç e thamë më lart është i pasur me fibër. Patëllxhani ul nivelet e kolesterolit të keq në trup dhe stimulon nivelet e kolesterolit të mirë.

Menaxhon diabetin.

Patëllxhani është i dobishëm si rregullator i aktivitetit të glukozës dhe insulinës në trup.

Perimet në ngjyrë blu të purpurt

Patëllxhani dhe fruta perimet në këto ngjyra përmbajnë luteinë, zeaksantinë, resveratol, Vitaminë C, fibra, flavonoidë dhe kuercetinë, që ndihmojnë në veçanti për retinën e syrit, uljen e nivelit të kolesterolit, forcojnë sistemin imunitar, tretjen, lu ftojnë infla macionet, pen gojnë zhvillimin e tum oreve, sidomos në traktin e tretjes, si dhe kufizojnë aktivitetin e qelizave kan ce roze.

Javorja

Recent Posts

Astrologia M eri Shehu bën parashikimin e madh për këtë shenjë: Keni një ditë për t’u mbajtur mend përpara!

Astrologia M eri Shehu bën parashikimin e madh për këtë shenjë: Keni një ditë për t’u mbajtur mend përpara!

Dashi Dita në vazhdim duhet të jetë e shkëlqyer. Ju prireni të punoni me një…

7 hours ago
Horoskopi i detajuar i muajit TETOR/ Keto jane 4 shenjat me te favorizuara te ketij muaji qe po vjen

Horoskopi i detajuar i muajit TETOR/ Keto jane 4 shenjat me te favorizuara te ketij muaji qe po vjen

Dashi Dashuria: Në javën e parë të tetorit ka një rikuperim për dashurinë dhe horoskopi…

7 hours ago
E mbani mend bukuroshen tek “Makina e m emories”? Nuk do e besoni cfarë ka ndodhur me të sot

E mbani mend bukuroshen tek “Makina e m emories”? Nuk do e besoni cfarë ka ndodhur me të sot

Kënga e fams hme ‘Makina e memories’ e Ardit Gjebreas, e cila dëgjohet akoma dhe…

7 hours ago
Horoskopi për ditën e hënë, 27 shtator 2021

Horoskopi për ditën e hënë, 27 shtator 2021

Dashi Bëjani qefin vetes këtë ditë të parë të javës. Dilni, argëtohuni sepse mbrëmja rezervon…

7 hours ago
Sh trenjtohen qiratë e shtëpive në Ti ranë, këto janë zonat më të lira

Sh trenjtohen qiratë e shtëpive në Ti ranë, këto janë zonat më të lira

Me afrimin e nisjes së vitit të ri akademik, studentët fillojnë edhe kërkimet për shtëpi…

7 hours ago
P irja në këtë mënyrë e u jit do t’iu bëj juve të largoni kilet e tepërta: Rezultatet do t’iu bëjnë që të mos keni

P irja në këtë mënyrë e u jit do t’iu bëj juve të largoni kilet e tepërta: Rezultatet do t’iu bëjnë që të mos keni

Nëse dëshironi të hu mbni peshë, shtimi i më shumë ujit të pijshëm në dietën…

7 hours ago