Categories: Kuriozitete

Rritet ne vendin tone por shume pak persona e njohin kete bime: She ron keto 2 pr obleme mjaft te perhapura

Mund të na ndodhë të gjithëve të vuajmë nga bll okimet e hundës, ftohjet dhe ale rgjitë, të gjitha faktorë që shpesh çojnë në akumulimin e se krecioneve, të cilat më vonë rezultojnë me probleme në frymëmarrje. Më poshtë sugjerojmë këshilla për lehtësimin e këtyre shenjave.

Bima e lëpushkës është përdorur me shekuj në mjekësinë natyrore për të trajtuar probleme të ndryshme shëndetësore, veçanërisht në sistemin e frymëmarrjes. Ajo është një “fabrikë” e shkëlqyer kundër rrufës, se krecioneve dhe ftohjes.

Bimësia është e pasur me saponina, përbërje që ka një fuqi natyrale ekspektorante dhe ndihmon në elim inimin e mukusit dhe kataraktit në traktin e mushkërive.

Këto përfitime e bëjnë lëpushkën një bekim të vërtetë për ata që janë të mbingarkuar me se krecione, astmë dhe ale rgji. Përveç kësaj, bima ka veti të shkëlqyera antibak teriale.

Për përgatitjen e saj nevojitet:

2 lugë gjelle nga gjethet e bimës,

Pas uji ka valuar, shtojini gjethet e bimës dhe mente. Zhvendoseni nga furnela dhe prisni rreth 15 minuta para se ta filtroni. Pastaj shtojini mjaltin.

Kjo është një kurë e shkëlqyer për trajtimin e se. krecioneve, astmën dhe ale rgjive, si dhe të disa sëm undjeve të tjera që lidhen me rrugët e frymëmarrjes.

Javorja

Recent Posts

Kjo eshte arsyeja perse personat qe vu ajne nga ky p roblem duhet te konsumojne 1 banane ne dite

Kjo eshte arsyeja perse personat qe vu ajne nga ky p roblem duhet te konsumojne 1 banane ne dite

Bananet janë një nga frutat më të shëndetshme. Ato janë të pasura me fibra, vitamina…

4 hours ago
Nese b oja e flokeve mbetet ne le kure nuk duhet te merakoseni, e largoni lehte me kete perberes

Nese b oja e flokeve mbetet ne le kure nuk duhet te merakoseni, e largoni lehte me kete perberes

Nëse lyeni flokët vetë ose të dikujt tjetër, sado të kujdeseni, mund të përfundoni me…

4 hours ago
Menyra me e mire eshte me u je apo pa uje per te pire il açet? Ekspertet japin pergjigjen perfundimtare

Menyra me e mire eshte me u je apo pa uje per te pire il açet? Ekspertet japin pergjigjen perfundimtare

A gë lltisni ndonjëherë il açe pa ujë? Nëse po, nuk jeni vetëm. Shumë njerëz…

4 hours ago
Njihuni me gruan milio nere me 14 fëmijë, puna që bën ajo do ju lërë pa me nd/VIDEO

Njihuni me gruan milio nere me 14 fëmijë, puna që bën ajo do ju lërë pa me nd/VIDEO

E nisi thjesht si një dëshirë për të siguruar të ardhura për fëmijët e saj,…

4 hours ago
Ra në dashuri me ref ugjaten ukrainase që strehuan në shtëpi, babai i dy fëmijëve b raktis gruan dhe largohet me 22 vjecaren

Ra në dashuri me ref ugjaten ukrainase që strehuan në shtëpi, babai i dy fëmijëve b raktis gruan dhe largohet me 22 vjecaren

Emigrimi masiv i popullit ukrainas për shkak të l uftës, duket se ka ndryshuar rrënjësisht…

4 hours ago
Njihuni me fsh atin në Shqipëri ku flitet gre qisht, banorët marrin dhe pension marramëndës nga Greqia

Njihuni me fsh atin në Shqipëri ku flitet gre qisht, banorët marrin dhe pension marramëndës nga Greqia

Njihuni me fshatin në Shqipëri ku flitet greqisht, banorët marrin dhe pension nga Greqia? Në…

4 hours ago