Categories: Kuriozitete

Sa kohë duhet të qëndroni në lidhje para se të m artoheni? Përgjigjet eksperti

Nuk ka lidhje të njëjta, kështu që nuk ka një përgjigje ideale. Megjithatë psikologët theksojnë disa udhëzime të vogla por të rëndësishme.

Ne e dimë ndjenjën kur jemi në fillimet e një lidhjeje: Bota duket më e ndritshme, më e bukur dhe jeta duket thjesht më e ëmbël.

Ekspertët rekomandojnë që të mos nxitoni kurrë për një fejesë, sado e bukur të jetë marrëdhënia juaj për momentin.

Ian Kerner, një psikoterapist i licencuar, një terapist çiftesh, sugjeron të prisni të paktën një ose dy vjet përpara se të vendosni të fejoheni.

“Duhet të prisni që të shfaqen disa probleme dhe të shihni se si do t’i përballoni së bashku. Për mua, ka të bëjë më shumë me një sërë përvojash që janë të favorshme për pajtueshmërinë sesa me sasinë e kohës.”, thotë ai.

Javorja

Recent Posts

Rama jep lajmin e mirë/ Këto janë familjet e para që marrin zarfin e mbushur me lekë për…

Rama jep lajmin e mirë/ Këto janë familjet e para që marrin zarfin e mbushur me lekë për…

Kryeministri Rama bën me dije se gjatë vitit 2021 kanë lindur mbi 43 mijë fëmijë,…

3 hours ago
Italia hap rreth 70 mijë vende pune, në listë edhe punëtorët nga Shqipëria

Italia hap rreth 70 mijë vende pune, në listë edhe punëtorët nga Shqipëria

Ministria e Brendshme italiane ka bërë të ditur numrin maksimal të lejeve të punës që…

18 hours ago
Edi Rama ka një superlajm për fa miljet shqiptare: Do ta heqim

Edi Rama ka një superlajm për fa miljet shqiptare: Do ta heqim

Kryeministri Rama ka premtuar se gjatë mandatit të tretë shqiptarët nuk do të paguajnë asnjë…

18 hours ago
Me sh alët e hapura në krah të Sinan Hoxhës, nuk e besoni si dukej Amarda To ska para 20 vitesh

Me sh alët e hapura në krah të Sinan Hoxhës, nuk e besoni si dukej Amarda To ska para 20 vitesh

Bëhet fjalë për Amarda Toskën, e cila e ka nisur karrierën në ekran si balerinë…

18 hours ago
Përse duhet t’i vendosni patatet në m akinën e larjes së enëve

Përse duhet t’i vendosni patatet në m akinën e larjes së enëve

E doni purenë, pataten e fërguar apo të grirë? Nëse përgjigjja është PO, atëherë ky…

18 hours ago
Truku i thjesht qe ju shkrin dhe pastroni fri goriferin vetëm për gjysmë ore

Truku i thjesht qe ju shkrin dhe pastroni fri goriferin vetëm për gjysmë ore

Në radhë të parë, sepse duhet të prisni që të shkrihet i gjithë akulli dhe…

18 hours ago