Home Uncategorized Sekreti tek njerëzit që nuk sëm/uren asnjëherë është tek këto 6 gjëra...

Sekreti tek njerëzit që nuk sëm/uren asnjëherë është tek këto 6 gjëra që ato bëjnë gjithmonë

157

Sekreti tek njerëzit që nuk sëm/uren asnjëherë është tek këto 6 gjëra që ato bëjnë gjithmonë

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëm. undjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që mund të bëni për të shmangur ftohje dhe vir. uset.

Masazhi

Shumica e studimeve tregojnë se masazhet mund të zvogëlojnë ank. thin, presionin e gja. kut dhe të ngadalësojnë rrahjet e zemrës, kështu që shumica ndihmojnë në lehtësimin e str. esit, i cili është një nga gjërat kryesore për ndërtimin e imunitetit.

Prekja e terapeutit duhet të jetë mjaft e fortë, por jo mjaft e fortë për të shkaktuar dhim. bje dhe nuk ka këshilla specifike se sa shpesh duhet të bëni masazhe, por ekspertët thonë se kjo paguan një herë në muaj (ose më shumë).

Dush i ftohtë

Ata që bëjnë dush me ujë të ftohtë pohojnë se kjo i ndihmon kur kanë mungesë energjie, migrene, qarkullim të dobët dhe madje edhe dhi. mbje.

Përfitimet shëndetësore të dusheve të ftohtë nuk janë provuar, por autorja e ‘Gjashtë hapave të thjeshtë për të maksimizuar energjinë tuaj’ Mary Ann Bauman thotë se nuk mund të bëjë dëm.

Edhe pse një dush i ftohtë 10-minutësh mund të jetë i tolerueshëm gjatë verës, provoni një dush me ujë të ftohtë një minutë në dimër.

Nëse keni prob. leme kardiovaskulare, këshillohuni me mjekun, pasi ndryshimet e papritura të temperaturës mund të shkaktojnë ngritje të presionit të gja. kut.

Xhenxhefil

Xhenxhefili ka qenë një rrënjë, e cila ndihmon kundër shumë sëm. undjeve të stomakut, dhe besohet se stimulon gjithashtu lëngjet e stomakut, përmirëson shëndetin e zorrëve dhe tretjen.

Është më mirë që të bluani xhenxhefilin dhe ta hani ose ta vendosni në çaj, thotë Dr. Sarah Graves nga Spitali Presbyterian në Nju Jork. Mund të jetë gjithashtu i dobishëm në forma të tjera – të thata, pluhur ose të gatuar.

Larja e duarve

Sipas Qendrave për Kontrollin dhe Parandalimin e Sëm. undjeve, larja e duarve është gjëja e parë dhe më e rëndësishmja që mund të bëni për të shmangur ftohjet e shumta që hasim në vit (për të mos përmendur bak. teret, si E. coli dhe salmonela, që shkaktojnë sëm. undje që vijnë nga ushqimi).

Lani duart me sapun dhe ujë të ngrohtë për të paktën 20 sekonda. Pastroni të gjitha pjesët e duarve tuaja, jo vetëm pëllëmbët, dhe sigurohuni që të mos keni papastërti në thonj. Thani duart tuaja me peshqir letre ose vendosni nga një peshqir për secilin anëtar të familjes.

Vitamina C dhe zinkuMegjithëse ka polemikë nëse vitamina C dhe zinku ndihmojnë në mbrojtjen ndaj të ftohtit të zakonshëm, disa studime tregojnë se vitamina C është e dobishme – veçanërisht për njerëzit që janë nën st. res të lartë – dhe se zinku mund të parandalojë përhapjen e vir. usit. Ekspertët thonë se nuk do t’ju dëmtojë nëse e provoni.

Dr. Neil Schachter nga Mt. Sinai ”në Nju Jork sugjeron që pas shenjës së parë të ftohjes, ju duhet të merrni 500 mg vitaminë C gjatë gjithë dimrit. Instituti i Mjekësisë këshillon që të mos kaloni mbi dy mijë miligram në ditë për të shmangur prob. lemet me stomakun ose veshkat.

Sa i përket zinkut, dr. Schachter sugjeron të merrni tableta të zinkut disa herë në ditë kur fillon ftohja.

Qepë

Qepët janë të pasura me antioksidues që forcojnë imunitetin dhe luf. tojnë inflamacionin, thotë Dr. Karmia Borek, MD, PhD dhe profesor në Departamentin e Shëndetit Publik dhe Mjekësisë Familjare në Boston- SHBA. Kjo do të thotë që përveç forcimit të mbrojtjes kundër sëm. undjeve të përditshme, me siguri ndihmon edhe në forcimin e shëndetit të zemrës.

Nëse ju shqetëson aroma e qepës, doktor Borek thotë se ekstrakti i qepës është një alternativë e shkëlqyeshme, pa erë dhe madje ka një përqendrim më të lartë të komponimeve të fuqishme që bëjnë qepën si një super-ushqim.

Previous articleKu po shkon bota? Mësuesja ka pet duke e b ërë me tre nxënësit e saj, njëri pas tjetrit kishte dhe….
Next articleKonsumoni lëng kompostoje në mbrëmje dhe nuk do ta besoni çfarë do t’i ndodhë organizmit tuaj