Categories: Kuriozitete

Studimi fundit : 10 gjërat që nuk i paskemi ditur më parë për v ezën, duke filluar nga përmirsimi i shikimit e deri tek

Vezët bëjnë pjesë në listën e 10 ushqimeve më të rëndësishme për organizmin.

Vezët Ofrojnë Proteina Të Plota

Një vezë përmban nëntë aminoacidet thelbësore që përbëjnë shtyllat kryesore të proteinës.

Këto aminoacide nuk prodhohen dot nga trupi. Veza përmban 6 gramë proteinë dhe gjysma e saj gjendet tek e bardha e vezës.

Vezët Janë Të Pasura Me Ushqyes.

Një vezë e vetme ofron proteinë cilësore por edhe vitamina e minerale të dobishme. Këtu përfshihet: seleniumi, fosfori, vitamina B12 dhe antioksidantët, të cilët i mbajnë qelizat të shëndetshme.

Vezët Ulin Trigliceridet.

Niveli i triglicerideve duhet të jetë i ulët për një shëndet të mirë. Vezët, veçanërisht ato të pasura me acide yndyrore si omega-3, duket se kanë aftësinë të ulin nivelin e triglicerideve.

Vezët Ulin Gjasat E Shfaqjes Së Ish. emisë

Studimet sugjerojnë se një vezë në ditë ul rrez. ikun e ish emisë. Sipas një studimi të cilit i referohet AgroWeb.org, njerëzit që hanë një vezë në ditë janë 30% më pak të rrezikuar nga vd. ekja e parakohshme si pasojë e ish. emisë.

Vezët Janë Të Mira Për Zemrën.

Njerëzit që hanë vezë rregullisht janë më pak të rrez. ikuar nga sëm. undjet e zemrës. Ata që vuajnë nga diabeti i tipit 2 kanë një zemër të shëndetshme falë një regjimi ushqimor ku përfshihen vezët. Studimet konfirmojnë se njerëzit që hanë një vezë në ditë janë, më pak të rrezikuar nga sëm, undjet e zemrës.

Vezët Të Ngopin

Njerëzit që hanë vezë në mëngjes ndihen më të ngopur gjatë ditës. Përllogaritjet shkencore tregojnë se personat që hanë një vezë në mëngjes marrin 130 kalori më pak në drekë.

Vezët Për Shëndetin E Syve

Antioksidantët tek veza mbrojnë shëndetin e syve dhe parandalojmë sëm. undjet e ndryshme. Antioksidantët gjenden edhe tek barishtet por vezët janë një burim më i mirë falë yndyrës që lehtëson përthithjen e tyre.

Vezët Për Një Mendje Të Mprehtë.

Vezët përmbajnë vitamin D e cila mirëmban shëndetin e trurit dhe komunikimin mes qelizave nervore.

Për më tepër, vezët përmbajnë kolinë, një vitaminë e veçantë për shëndetin e trurit. Nëse hani 2 vezë në ditë, trupi juaj merr mjaftueshëm nga kjo lëndë ushqyese. Mungesa e kolinës shkakton përkeqësim të kujtesës./thenieperjeten.info

Javorja

Recent Posts

Astrologia M eri Shehu bën parashikimin e madh për këtë shenjë: Keni një ditë për t’u mbajtur mend përpara!

Astrologia M eri Shehu bën parashikimin e madh për këtë shenjë: Keni një ditë për t’u mbajtur mend përpara!

Dashi Dita në vazhdim duhet të jetë e shkëlqyer. Ju prireni të punoni me një…

6 hours ago
Horoskopi i detajuar i muajit TETOR/ Keto jane 4 shenjat me te favorizuara te ketij muaji qe po vjen

Horoskopi i detajuar i muajit TETOR/ Keto jane 4 shenjat me te favorizuara te ketij muaji qe po vjen

Dashi Dashuria: Në javën e parë të tetorit ka një rikuperim për dashurinë dhe horoskopi…

6 hours ago
E mbani mend bukuroshen tek “Makina e m emories”? Nuk do e besoni cfarë ka ndodhur me të sot

E mbani mend bukuroshen tek “Makina e m emories”? Nuk do e besoni cfarë ka ndodhur me të sot

Kënga e fams hme ‘Makina e memories’ e Ardit Gjebreas, e cila dëgjohet akoma dhe…

6 hours ago
Horoskopi për ditën e hënë, 27 shtator 2021

Horoskopi për ditën e hënë, 27 shtator 2021

Dashi Bëjani qefin vetes këtë ditë të parë të javës. Dilni, argëtohuni sepse mbrëmja rezervon…

6 hours ago
Sh trenjtohen qiratë e shtëpive në Ti ranë, këto janë zonat më të lira

Sh trenjtohen qiratë e shtëpive në Ti ranë, këto janë zonat më të lira

Me afrimin e nisjes së vitit të ri akademik, studentët fillojnë edhe kërkimet për shtëpi…

6 hours ago
P irja në këtë mënyrë e u jit do t’iu bëj juve të largoni kilet e tepërta: Rezultatet do t’iu bëjnë që të mos keni

P irja në këtë mënyrë e u jit do t’iu bëj juve të largoni kilet e tepërta: Rezultatet do t’iu bëjnë që të mos keni

Nëse dëshironi të hu mbni peshë, shtimi i më shumë ujit të pijshëm në dietën…

6 hours ago