Home Kuriozitete Studimi i fundit na la të gjithëve pa fjalë : Tek njerëzit...

Studimi i fundit na la të gjithëve pa fjalë : Tek njerëzit që janë tullacë, koronavirusi mund që të

633

‘Burrat pa floke apo tullace kane 40 % me shume gjasa qe te preken me koronavirus dhe te perfundojne ne spitale’, kjo ishte nje gjetje nga nje studim.

Zbulimi u be nga dermatologet britanike qe studiuan 2000 burra te shtruar ne spital dhe aty u pa lidhja mes humbjes se flokeve dhe ashpersise se koronavirusit nga ku doli se hor moni Androgen qe shkakton renien e flokeve tek burrat ndihmon koronavirusin te hyje ne qeliza.

Midis shume faktoresh qe ekspertet kane listuar ne perpjekje per te shpjeguar pse burrat tullace shuhen jeten me shume se te tjere, nje shembull ishte edhe perkatesia etnike qe lidhej me rre. zik me te larte.

Keshtu profesori i dalluar Carlos Waimber nga universiteti Brown ka shprehur:

“Ne vërtet besojmë që ‘tullacllëku’ është parashikuesi perfekt për agr esivitet të koronavirusit. Androgeni është definitivisht një portë që virusi të futet tek qelizat tona

Previous articleFërkojeni tapetin tuaj me laker: Do të çuditeni kur ta provoni këtë sekret, ja arsyeja fantastike
Next article“Mjekët nuk e tregojnë”! Del receta e lëngut që shëron të gjitha dhe mbahej e fshehur