Home Uncategorized Studimi i fundit që na lumturoi pa masë : Konsumoni vetëm 1...

Studimi i fundit që na lumturoi pa masë : Konsumoni vetëm 1 kokërr portokall në ditë dhe mbani larg 1 sëm/undje më të përhapura

85

Portokalli është agrumja më e preferuar e miliona njerëzve në botë. Një kombinim perfekt mes të ëmblës dhe athtësisë, portokalli është plot shije dhe mbi të gjitha plot vlera.

Ekspertët thonë se portokalli duhet ngrënë çdo ditë sepse prej tij organizmi merr 7 përfitime të menjëhershme. Sy të shëndetshëm dhe shikim të mprehtë.

Portokalli përmban shumë vitaminë C ose përafërsisht 116 përqind të vlerës së rekomanduar ditore. Vitamina C është e dobishme për shëndetin e syve dhe ul rrez ikun e perdes së syve, përmirëson qarkullimin e gja kut dhe ngadalëson progresin e sëm. undjeve të syve si pasojë e moshës.

Portokalli përmban shumë betakaroten, që në organizëm kthehet në vitaminë A e cila na ndihmon të jemi ‘syshqiponjë’ edhe në errësirë. Mungesa e vitaminës A është shkaktari numër një i problemeve me sytë.

Më pak rrez ik nga ishemia.

Këto agrume përmbajnë flavanonë që ulin rrez ikun e ishemisë. Përpos faktorëve të tjerë, femrat që konsumojnë shumë portokalle kanë 19% më pak gjasa të preken nga ishemia.

Portokalli dhe oreksi

Portokalli është një burim shumë i mirë fibre. Një kokërr e vetme përmban 12 përqind të dozës së rekomanduar ditore.

Fibra rregullon lëvizjen e zorrëve, ul kolesterolin, mban nën kontroll sheqernat në gj ak, ul rrez ikun e sëm undjeve të zemrës, diabetit dhe sëm undjeve kardiova skulare. Fibra ngadalëson tretjen ndaj ju do të ndiheni më të ngopur dhe për shumë gjatë.

Portokalli kundër radikaleve të lira

Fibra dietike që gjendet tek portokalli ul rrez ikun e radikaleve të lira që dëmtojnë qelizat, ndërsa i gjithë fruti është i dobishëm kundër qelizave të dëmshme tumo. rale të mushkërisë, stomakut, gojës, laringut dhe ezofagut.

Lëkurë më e shëndetshme

Një portokall në ditë e bën lëkurën tuaj më të shëndetshme. Portokalli përmban vitaminë C që e ndihmon organizmin të sintetizojë kolagjenin, një proteinë e dobishme për një lëkurë të shëndetshme.

Portokallët përmbajnë edhe beta karoten që transformohet në vitaminë A që ndihmon në rritjen e qelizave të lëkurës. Marrja e vitaminës C çdo ditë ka shumë përfitime në parandalimin e sëm. undjeve kardiova skulare, sepse ruan shëndetin e enëve të gja. kut.

Trup i shëndetshëm

Vitamina C tek portokallet është e rëndësishme për rritjen dhe rikuperimin e indeve. Vitamina C shëron pl. agët dhe ruan shëndetin e kockave.

Ajo është e rëndësishme për prodhimin e kolagjenit që nevojitet në çdo qelizë të trupit. Studimet kanë zbuluar se konsumi i të paktën 400 mg vitaminë C në ditë përmirëson funksionet e muskujve

Previous articleKjo eshte vitamina e cila i ben balle Koronavirusit, nese keni mungese te saj atehere duhet qe menjehere te
Next articleKur koha ndryshon u dhë mbin shpatullat dhe ndiheni si të këputur, ja se si ta rregulloni këtë