Categories: Kuriozitete

Studimi i fundit tregon më së miri nëse m akaronat na shtojnë apo jo kile, pasi deri më sot kemi menduar

Hapi i parë që marrin njerëzit që duan të hu mbasin kilogramët e tepërt, është kufizimi apo heqja dorë nga karbohidratet, të cilat ndër të tjera i gjejmë edhe tek makaronat. Sa i përket këtyre të fundit, një studim thotë se ngrënia e makaronave, si pjesë e një regjimi të shëndetshëm ushqimor mund t’ju ndihmojë të hu mbisni nga pesha.

Studimi i publikuar në revistën BMJ Open, thotë se njerëzit që konsumojnë makarona, si pjesë e një regjimi me ushqime me nivel të ulët glicemie, mund të hu mbasin disa kilogramë të tepërt.

Makaronat kanë një nivel të ulët të glicemisë, që do të thotë se rrit nivelet e sheqerit në gj. ak në një nivel më të ngadaltë se buka e bardhë, e cila është një karbohidrat i përpunuar. Për më tepër, sipas studimit, ngrënia e makaronave si pjesë e një regjimi të tillë, nuk kontribuon në shtimin në peshë apo në shtimin e depozitave dhja more.

Karbohidratet dhe Ndikimi Tek Pesha.

Sipas ekspertëve të ushqyerjes së shëndetshme, nocioni që njerëzit duhet të ulin sasinë e karbohidrateve apo të heqin dorë prej tyre, është i gabuar.

Ata thonë se nëse njerëzit duan të hu mbasin nga pesha, ata duhet të fokusohen më shumë tek ushqyerja e personalizuar sipas nevojave të organizmit, por edhe tek aktiviteti fizik me objektiv për djegien e kalorive.

Makaronat, veçanërisht kur janë të freskëta janë të pasura në përmbajtjen e fibrave, të cilat jo vetëm kënaqin urinë por njëkohësisht nga ndihmojmë të çlirojmë energji më lehtë.

Një nga përbërësit më të shëndetshëm të makaronave janë karbohidratet (fibra dietike dhe sheqerna), të cilat janë një katalizator i vërtetë në përcjelljen e energjisë në metabolizëm. Konkretisht 10 % e makaronave ka në përbërjen e tyre karbohidrate ndërsa 6 % e përmbajtjes së makaronave janë proteina.

Ushqimet e Pasura Me Proteinë

Thjerrëzat, gjiza, bizelet, spinaqi, peshku ton, kosi, vezët, mishi i pulës dhe mishrat pa dhja më janë përgjithësisht të pasur me proteinë. Proteina ndihmon në ruajtjen e masës muskulare gjatë shkrirjes së depozitave dhja more.

Ajo të ng op dhe mbi të gjitha të ndihmon të dje gësh më shumë kalori. Kjo ndodh sepse ushqimet me proteinë kërkojnë më shumë energji për tu përpunuar.

Ushqimet Me Fibër

Dardha, drithërat e plota, kokoshkat, orizi kaf, qiqrrat janë ndër ushqimet më të pasura me fibër. Rënia nga pesha nuk ka përse të shoqërohet gjithë kohës me ndjesinë e vazhdueshme të urisë.

Ushqimet e pasura me fibër ju ndihmojnë të ndiheni të ngopur për shumë kohë por edhe të digjni kalori. Për më tepër, ato janë të pasura me shumë vitamina dhe minerale.

Ushqimet Me Pak Kalori.

Selinoja, frutat e pyllit, barishtet, shpargu, lulelakra, panxhari, brokoli, kastraveci dhe qitro janë ndër ushqimet që kanë natyralisht më pak kalori. Përzgjedhja e këtyre ushqimeve do ju ndihmojë jo vetëm të merrni ushqyesit e duhur por edhe do ju japë më pak kalori./alsat.mk

Javorja

Recent Posts

Zbulohen që sot 3 gocat që do futen nesër në ‘BBV’. Një këgëtare, një blogere dhe moderatorja shumë e njohur

Zbulohen që sot 3 gocat që do futen nesër në ‘BBV’. Një këgëtare, një blogere dhe moderatorja shumë e njohur

Pas largimit të E lhaid Cufit, që ishte edhe i eleminuari i parë nga “B…

4 hours ago
Njoftimi zyrtar: Kush lejohet të udhëtojë drejt Italisë nga sot

Njoftimi zyrtar: Kush lejohet të udhëtojë drejt Italisë nga sot

Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme njofton se qeveria italiane ka forcuar masat ku…

4 hours ago
Nxënësit nuk shkojnë dot në shkollë se nuk ka furgona, ministrja K ushi bën lëvizjen e rëndësishme

Nxënësit nuk shkojnë dot në shkollë se nuk ka furgona, ministrja K ushi bën lëvizjen e rëndësishme

Ministrja e Arsimit Evis Kushi ka njoftuar sot se do të zhvillojë një takim te…

4 hours ago
A e dini se çfarë përfaqëson shenja e WC-së së femrave? Të gjithë mendojnë se është një fustan, por nuk është!

A e dini se çfarë përfaqëson shenja e WC-së së femrave? Të gjithë mendojnë se është një fustan, por nuk është!

Simboli fsheh një mesazh shumë më të thellë Njohuritë që u morën në mënyrë shumë…

4 hours ago
Boll blete m akina me cmime te shtrenjta ju ku mund ti bleni lire duke filluar

Boll blete m akina me cmime te shtrenjta ju ku mund ti bleni lire duke filluar

Në Greqi mund të blini makina me çmim fillestar duke filluar nga 300 euro. Media…

4 hours ago
V itamina me e mire qe ndihmon ne permirsimin e shi kimit, ja disa ushqimet qe ua ofrojne ate me se miri

V itamina me e mire qe ndihmon ne permirsimin e shi kimit, ja disa ushqimet qe ua ofrojne ate me se miri

Shëndeti i syrit mbahet përmes testeve të rregullta mjekësore. Por një nga mënyrat e rekomanduara…

4 hours ago