Home Uncategorized ”Vala e dytë e Covid-19 ka nisur”/ Flet mjekja shqiptare në Gjermani:...

”Vala e dytë e Covid-19 ka nisur”/ Flet mjekja shqiptare në Gjermani: Ja kur do të marr fund

218

Vala e dytë e koronavirusit pritet të zgjasë deri në fillim të nëntorit. Kryetarja e Federatës së Mjekëve në Evropë, Aurora Meta Dollenberg në një intervistë për Tv Klan tha se për shkak të kushteve atmosferike shumë vende, përfshi edhe Gjermaninë po e kalojnë tani valën e dytë të Covid-19.

Boost for global response to COVID-19 as economies worldwide formally sign up to COVAX facility

“Gjermania po e kalon tani valën e dytë, lagështia dhe ulja e temperaturave sollën rritje që pritet të zgjasë deri në fillim nëntorit”, shprehet mjekja, e cila punon në Gjermani.

Të shumtë janë personat që po krijojnë imunitet nga Sars Cov 2 dhe po ashtu numri i vd ek jeve krahasuar numrin e lartë të infektimeve, është më i ulët se në periudhën mars prill.

“Ka rënë virulenca, agr esi viteti dhe është përhapur më shumë virusi në popullatë. Të rinjtë po e përhapin më shumë”, shton ajo.

Coronavirus disease 2019 (COVID-19) and HIV: Key issues and actions - PAHO/WHO | Pan American Health Organization

Previous articleE thonë mjekët më të mirë/ Pini caj hudhre përditë: Do na uroni kur të shihni rezultatin
Next articleNjerëzit që jetojnë në fshatra janë 8 herë më të lumtur se ata që jetojnë në qytet