Home Uncategorized Vetëm 1 lugë nga kjo përbërje është konsideruar si një ndër antibiotikët...

Vetëm 1 lugë nga kjo përbërje është konsideruar si një ndër antibiotikët më të fortë natyral që u bën ballë sëm/undjeve që

125

Ne shpesh përdorim antibi otikë konvencionalë dhe harrojmë se mjetet shëruese natyrale gjithmonë funksionojnë më mirë. Sot, ka shumë antibi otikë natyralë dhe mjalti, shafrani i Indisë dhe hudhra janë më të njohurit dhe më të shijshmit.

Mjalti është i aftë të luftojë infeksionet pa shkaktuar ba ktere rezistente ndaj antibio tikëve, ndryshe nga antibi otikët konvencionalë. Shkencëtarët kanë zbuluar gjithashtu se mjalti është një produkt më i fuqishëm se të gjithë antibi otikët në dispozicion.

Sipas një studimi të botuar në Revistën Evropiane të Mikrobiologjisë Klinike dhe Sëm undjeve Inf ektive, studiuesit zbuluan se mjalti ishte në gjendje të shkat ërronte çdo bak ter dhe patogjen në të cilin e testuan.

Ata arritën në përfundimin se kjo subst ancë që ndodh natyrshëm mund të aplikohet në lëkurë për të ndihmuar në lu ftimin e inf eksioneve si prerjet dhe pi ckimet e insekteve.

“Hulumtimi ynë është i pari që tregon qartë se këto produkte me bazë mjalti, në shumë raste, mund të zëvendësojnë kremrat antibi otikë në pl agë”, është shprehur Dr. Dee Carter.

Shafran i Indisë është një tjetër antibi otik i fuqishëm dhe përbërësit më të rëndësishëm të saj janë kurkuminoidet. Si polifenol, kurkumina përmban disa veti shëruese, është një antioksidant i fuqishëm dhe ka veti antiseptike, anti-inflamatore anti-kërpudhore dhe antibak teriale.

Kombinimi i mjaltit dhe shafranit të Indisë ju jep antibi otikun më të fuqishëm që mund të merrni ndonjëherë. Kombinimi njihet gjithashtu si “Mjalti i Artë” dhe është përdorur në mjekësinë Ayurveda për mijëra vjet.

Kohët e fundit, përdorimi i tij është rritur në mënyrë eksponenciale në mjekësinë dhe ushqimin perëndimor.

Duke përshkruar përfitimet shëndetësore të kombinimit të mjaltit dhe shafranit të Indisë, “BenefitsOfHoney thotë”:

“Një ilaç natyral i paçmuar për një mori sëm. undjesh, duke përfshirë tretjen e ushqimit, ftohjen, gripin, astmën, hipertensionin, presionin e lartë të gja. kut, sheqerin në gj ak të lartë, artritin, diabetin, sëm. undjet e zemrës, depr esionin dhe ank thin, pezmatimin e pla gëve dhe dj egieve, ekzemën, psoriaza dhe aknet dhe plakjen (mbron mëlçinë dhe veshkat). ”

“TurmericForHealth” gjithashtu shton:

“Një studim ka treguar se një il’aç Ayurvedic që përmban shafranin e Indisë dhe mjaltë si dy prej përbërësve aktivë stimuloi prodhimin dhe funksionalitetin e qelizave imune dhe kështu, mund të rezultojë në përmirësimin e imunitetit kundër sëm undjeve.”

“Kombinimi i shafranit të Indisë me mjaltë rrit aktivitetin e tij anti-mikr ob. Ata së bashku mund të veprojnë kundër një sërë shtameve bak teriale dhe kërpudhore që dihen se shkaktojnë infe ksione te njerëzit. ”

Si ta përgatisni “Mjaltin e Artë” me shafranin e Indisë

Përbërësit:

-¼ filxhan mjaltë të papërpunuar

-1 lugë çaji shafran i Indisë (me cilësi terapeutike)

-2 pika vaj esencial limoni (opsionale)

Udhëzimet:

Përzieni ¼ filxhan mjaltë me një lugë çaji pluhur shafran i Indisë. Përziejeni plotësisht, mbulojeni dhe ruajeni në temperaturën e dhomës. Thjesht jepini një përzierje të shpejtë përzierjes së mjaltit para se ta përdorni çdo herë

Previous articleKjo gropë po ç mënd botën, banorët nuk i afrohen sepse Iëshon zhurma të FRlKSHME (FOTO)
Next articleBritania aprovoi v aksinën e Pfizer, Pipero: Nuk e pres mrekullinë nga v aksina, por duhet medoemos…