Home Lajme Vjen lajmi i keq nga Greqia/ Ja deri kur do zgjasë karantina

Vjen lajmi i keq nga Greqia/ Ja deri kur do zgjasë karantina

129

Qeveria greke ka vendosur t’i shtyjë deri më 30 nëntor masat kufizuese me Shqipërinë, informoi sot Ministria për Evropën dhe Punët e Jashtme.

Deri atëherë, të gjithë personave që udhëtojnë në Greqi do t’u kërkohet të kenë rezultat negativ të testit molekular (PCR) për COVID-19, i kryer deri në 72 orë para hyrjes së tyre në Greqi.

Sikurse informon MEPJ, certifikatat e testit RT-PCR duhet të jenë të shkruara në anglisht dhe të mbajnë emrin dhe pasaportën /numrin e identitetit kombëtar të udhëtarit. Ndërsa, për fëmijët nën 10 vjeç ky test nuk do të jetë i detyrueshëm.

Gjithashtu, të gjithë udhëtarët do të duhet të plotësojnë dhe paraqesin formularin e tyre PLF dhe mund t’i nënshtrohen testimit të rastësishëm pas mbërritjes në kufirin grek. Pas kalimit në vendin fqinj, udhëtarët do të duhet të vetë-izolohen për 7 ditë.

Previous articleLëkundjet sizmike nuk po ndalen në Maqedoninë e Veriut, tërmeti u ndje dhe në këtë tona të Shqipërinë
Next articleE gjeni dot se cili është gruaja në fjalë ? Foto e bërë para 31 vitesh, sot është një ndër personat më të dashur në