Home Kuriozitete Zbulohet një shenjë e re e Koronavirusit : Ka të bëjë me...

Zbulohet një shenjë e re e Koronavirusit : Ka të bëjë me veshin, ja se cfarë thonë ekspertët

213

Kemi folur shpesh për shenjat e reja që shkakton koronavirusi. Duke qënë se është ende virus që po studiohet dhe të rejat nuk kanë të mbaruar, studiuesit herë pas here tregojnë informacionet më të fundit. Këtë herë kanë ndarë me ne një shenjë që ka të bëjë me veshët.

Tinnitus –njihet ndryshe si simptoma e zhu rmës së veshëve dhe të prekurit nga virusi thonë se kanë vështirësi në të dëgjuar dhe zhurmat në veshë u janë shtuar pasi kanë zbuluar se janë inf ektuar.

Ky lloj problemi që prek afërsisht një në tetë njerëz i bën ata të dëgjojnë zhu rma konstante, të tilla si gumëzhtje, fishkëllima apo tinguj të fortë.

Audiologët kanë qenë ata që kanë thënë se koronavirusi mund të shkaktojë dëmtime qelizore në vesh dhe një shkak i zakonshëm i zhrumës është dëmtimi i qelizave edhe të veshit të brendshëm.

Shqetësime të tilla si fr ika e inf ektimit me koronavirus, shqetësimet financiare, vetmia dhe problemet e gjumit kanë kontribuar që Tinnitus të bëhet më shqetësuese për 32 % të njerëzve

Previous articleDëgjonte Zhurma Në Tavan, Por Aty Sipër Gjen Një “Thesar” Të Vërtetë
Next articleStudimi i fundit : E keni kaluar Koronavirusin ? Ja pasojat që ai ka lënë në trupin tuaj