Zonja e Parë e Koresë së Jugut, Kim Keon Hee eshte nje nga femrat me te bukura dhe pse eshte ne moshen 51 vjecare ajo duket shume e re. Vajzat Koreane, Kineze apo Japoneze njihen per bukurin e tyre dhe ne moshe te madhe pasi ata e kane ne gen bukurine dhe rinine plus qe ata kujdesn dhe per lekuren.

Ndersa Zonja e Parë e Koresë së Jugut, Kim Keon Hee i kushton shume vemendje lekures se fytyres pasi ajo perdor produkte te shtrenjta. Por mendohet se ajo ka bere dhe shume nderhyrje kirurgjikale per nje fytyre te tille. Femrat Koreane kujdesen per lekuren e tyre qe ne rini.

Keto jane 3 sekrete per nje fytyre te bukur nga femrat Koreane.

Mbrojtje nga dielli

Mbrojtja e fytyres nga dielli ben për parandalimin e plakjes, por edhe masa më e mirë për parandalimin e kancerit të lëkurës. Vetëm 15 minuta ekspozim në rrezet e diellit çon në vdekjen e pothuajse 90% të antioksidantëve – substanca që luftojnë radikalet e lira dhe në këtë mënyrë parandalojnë plakjen. Si rezultat, lëkura thahet, hollohet, bëhet e varur dhe në fytyrë dhe qafë shfaqen rrudha të thella dhe njollat ​​e moshës.

Hidraton tërësisht lëkurën

Gratë koreane thjesht e hidratojnë lëkurën e tyre thellë për ta bërë atë të shkëlqejë edhe pa grim. Ata e bëjnë atë në disa faza: toner, serum dhe krem. Rekomandohet përdorimi i atyre produkteve që tërheqin molekulat e ujit dhe i mbajnë ato në lëkurë. Në përbërjen e kozmetikës, shikoni për ceramide, acid hialuronik, aloe, mucin kërmilli, glicerinë, squalane.

Sigurohuni që të hidratoni lëkurën pas pilingut, sepse në të kundërt ajo humbet shpejt lagështinë, si dhe pas maskave me balte, sepse edhe ato largojnë lagështinë. Femrat koreane kanë një sekret: aplikojnë krem ​​hidratues menjëherë pas larjes, kur fytyra nuk është tharë plotësisht.

Pastrim i thellë i lëkurës

Meqenëse po flasim për heqjen e grimit, le ta vazhdojmë këtë temë në pikën për pastrimin e thellë të lëkurës, që është baza e kujdesit cilësor dhe efektiv për femrat koreane. Para së gjithash, ky rregull duhet të njihet dhe të përdoret nga të gjithë, por gjithsesi ju kujtojmë: në asnjë rrethanë mos shkoni në shtrat me grim. Lëkura juaj gjithashtu duhet të marrë frymë. Pra, si ta përgatisni siç duhet fytyrën tuaj për shtrat? Përdorni fillimisht vaj hidrofilik ose balsam pastrues për të shpërndarë papastërtitë dhe kozmetikën dhe më pas përdorni një shkumë ose xhel të butë. Në mëngjes, përdorni vetëm shkumë ose xhel pa hapin e parë.