Ndoshta asnjëri nuk e kishte menduar që do të përmirësonin ndjeshëm shëndetin e përgjithshëm të trupit nëse do të pinte ujë të ngrohtë me kripë në mëngjes.

Hulumtimet kanë treguar se kjo metodë mund të japë rezultate shumë të mira për detoksifikimin e trupit dhe për mirëqënien e përgjithshme.

Kjo mënyrë do të forcojë kockat, rregullon nivelin e sheqerit në gj ak, përshpejton metabolizmin, forcon sistemin imunitar dhe ndihmon në reduktimin e venave dhe variceve.

Rëndësia e hidratimit tashmë është e njohur, vlen të përmenden edhe përmbajtja e pasur e mineraleve në një filxhan të kësaj pije që mund të quhet medicinale.

Trupi e absorbon ujin dhe kripën në mënyrë të mirë dhe të shpejtë sepse të dyja janë substanca natyrore.

Jonet pozitive të trupit dhe jonet negative të ujit lidhen me njëra-tjetrën.

Merrni një gotë ujë të vakët dhe tretni në të një majë luge kripë (varet nga preferenca e çdo kujt) dhe konsumojeni këtë pije çdo mëngjes esëll për 7 ditë. Ja përfitimet që do të keni:

Është një burim i pasur mineralesh: kur uji është pak i kripur ai është i pasur me minerale. Mineralet janë baza e një ushqyerje të shëndetshme.

Detoksifikon trupin: kjo pije është antibak teriale dhe nëse e konsumoni rregullisht për një javë, ju do të pastroni trupin nga bak teret dhe toksinat.

Përmirëson shëndetin e kockave: uji me kripë rezulton i suksesshëm në trajtimin e osteoporozës dhe problemeve të tjera që mund të lidhen me shëndetin e ko ckave.

Hidraton: ky ujë është një alternativë e mirë dhe ndryshe që shërben në hidratimin e trupit.

Trajton pagjumësinë: mineralet e gjendura në ujin me kripë mund të shërbejnë për të qetësuar sistemin nervor sepse këto minerale gjenden me shumicë në ujë dhe kripë.

Ndihmon në tretje: uji i kripur është një zgjidhje për traktin tretës sepse enzimat që gjenden në të e përmirësojnë këtë proces.

Kujdes! Ju lutemi, nëse keni probleme me stomakun apo probleme të tjera që lidhen me mos absorbimin e kripës në trup, mos e përdorni këtë metodë!

Burimi: healthyfoodteam