Kur duart djersisin do të thonë që trupi juaj po prodhon shumë djersë. Mbani mend se:

Djersitja është një proces normal përmes të cilit trupi rregullon temperaturën e tij.

Por teknikisht, djersitja e duarve njihet si hyperhidrosis palmar dhe shpesh shkaktohet nga sulmet e panikut, ankthi, stresi, nervozizmi dhe depresioni. Mund të jetë gjithashtu një problem i trashëguar.

Ju duhet ta merrni seriozisht problemin, pasi ndonjëherë mund të jetë simptomë e një gjendjeje serioze mjekësore, siç është sheqeri i ulët i gjakut, tiroidi tepër aktiv, sulmi në zemër, çrregullimet e sistemit nervor, menopauza etj. Disa ilaçe gjithashtu mund të çojnë në djersitje të rënda në trup, veçanërisht tek duart.

Këtu janë mënyrat më të mira për të ndaluar duart e djersitura:

Pluhur bebeje

Një nga mjetet më të thjeshta dhe më efektive për t’u çliruar nga dora e djersitur është pluhuri i foshnjës. Ajo punon si një antiperspirant natyral, i cili ndihmon absorbimin e lagështisë dhe parandalimin e e djersës.

Uthulla e mushtit të mollës

Uthulla punon duke balancuar nivelet e pH në trupin tuaj. Gjithashtu, natyra e saj astringent ndihmon në masë të madhe kontrollin e djersitjes së tepërt duke i shtrënguar poret në lëkurën tuaj. Me anë të një peshqiri me uthull ju mund të ti fërkoni herë pas herë duart tuaja ose ti lini duart 5 minuta çdo ditë në një enë me ujë dhe uthull.

Sherebela

Natyra e saj ndihmon në eliminimin e vajrave të tepërta të lëkurës dhe parandalon djersitjen. Kjo madje ndihmon në zvogëlimin e erës që shkaktohet nga djersitja.

Gjithashtu, sherebela është e pasur me vitaminë B dhe magnez, i cili parandalon mbiaktivitetin e gjëndrave të djersës.

Vendosni 1 ose 2 tufa në një tas të madh me ujë të nxehtë. Mbulojeni dhe e lini për 15 minuta. Lani duart tuaja të djersitura në këtë ujë për 30 minuta, 1 ose 2 herë në ditë.

Soda e bukës

Soda e bukës është një ilaç i shpejtë dhe i lirë për të trajtuar duart e djersitura. Ajo ka një natyrë alkaline që ndihmon në kontrollin e djersitjes së tepërt dhe gjithashtu bën djersën të zhduket shpejt.

Për më tepër, ajo punon si një antiperspirant dhe deodorant, dhe mund të absorbojë në mënyrë efektive lagështinë.

Përzieni 2 deri në 3 lugë sodë buke në një tas me ujë të ngrohtë. Mbani duart tuaja brenda për 10 minuta. Më pas thajini duart plotësisht. Bëjeni këtë një herë në ditë