Qumësht bajame me mjaltë:

Bajamet janë shumë të pasura me triptofan dhe magnez, dy substanca që sëbashku me mjaltin janë shumë qetesuese për trupin.

Mjalti rrit nivelet e insulinës në gj ak duke stimuluar prodhimin e triptofanit në nivel cerebral.

Në këtë mënyrë prodhohet më shumë serotoninë, e cila na ndihmon të relaksohemi dhe të bëjmë një gjumë më të thellë dhe më të qetë.

Përbërësit: 1 lugë mjaltë (25 gr), 1 gotë me qumësht bajame (200 gr)

Përgatitja:

Ngrohet qumështi. Duhet të jetë i vakët dhe jo i nxehtë sepse lëngjet e nxehta nuk i bejnë mirë mëlçisë.

Shtojmë një lugë mjaltë dhe e pimë gjysëm ore përpara gjumit. Kjo do të na ndihmojë të bejmë një gjumë më të qetë.

Burimi: healthyfood